Soru :

Merhaba HOCAM Cok özür dilerim sizi rahatsiz ettiysem. . ben cumartesi hastaneye gittim hastanede giris yapmak için kimliğini ve de para verdim giris yapan sekretere.. Bayan nin elinde sargı bezi vede orta parmağı mosmordu… Hocam giris yaptıktan sonra kimliği mi geri verdi.. Eğer kimliği me vede paraya kan bulaşmış sa ondan sonra bana bulasirmi. .. Hocam bu şekilde hiv veya hepatit bulasirmi? Hocam kimliği me vede paraya kan bulaşmış sa ondan sonra bana bulasirmi? Lutfen cevap veririseniz cok memnun olurum. Saygılarımla

Cevap :

Merhaba,

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Bahsettiğin temasta HIV aktarımı söz konusu değildir.  Dokunmak, tokalaşmak, aynı çatalı veya bardağı kullanmak, aynı havuza girmek veya birinin eşyasına dokunmak HIV’in aktarım yollarından değildir.

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin.

Ek olarak, bazı enfeksiyonların kan teması ile aktarımı söz konusu olabilir. Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların aktarım yolları için Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp