Soru :

31,43,135. Günlerde üniversite ve araştırma hastanesinde anti hıv testi verdim negatif aralarda özel hastanede de negatif aldığım oldu. Yapılan testler 4. Nesil mi bilmiyorum ama 90 günü geçip negatif aldım tekrar test vermeme gerek varmı? ( Korunmasız ilişki )

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, HIV testi için şüpheli temastan 21 gün sonra, yani pencere dönemi bittikten sonra test yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi değişebilmektedir. Genellikle kesin cevabı 90. Günden sonra yaptırılan testlerde edinilmektedir .

HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu durum sadece 90. günde test yaptırılabilecek anlamından ziyade, 90. gün itibariyle yapılan testlerin kesin sonuç verdiği anlamına gelmektedir. Nitekim bu durum, güncel testlerle 45. Gün olarak da ifade edilmektedir. Dolayısıyla pencere döneminini geçtikten sonra yapılan testlerde kesin sonucunu alabilir ve sonucuna güvenebilirsin. Pencere dönemini aşan her süre HIV testi yaptırmak ve kesin sonuç almak için uygun olmaktadır. Yeni bir korunmasız ilişki gerçekleşmemişse aldığın sonuç yeterlidir ve yeniden test yaptırmana gerek yoktur. 

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp