Soru :

hocam merhaba iyi günler korunmalı vajinal ve korunmalı bana yapılan oral ilişkim oldu ve dudaktan öpüşme oldu ama herhangi bir korunmasız temas olmadı kondoma ilişki sonunda baktığımda herhangi bir yırtık görmedim ama gözle görülmeyen bir delinme falan olduysa bu risk teşkil eder mi derneklere sorduğumda kondomun tamamen gözle görülür şekilde yırtılıp kondomsuz ilişkiye girmiş gibi olması lazım risk yok konuyu kapatabilirsiniz dediler sizce de dedikleri gibi konuyu kapatabilir miyim cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

Cevap :

Merhaba,

Bahsettiğin durumda HIV aktarımı söz konusu değildir. HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir. HIV aktarım yolları ve daha fazlası için HIV ve AIDS bilgi oturumuna bakabilirsin.

Kondomun gözle görülmeyen şekilde hasar almış olması ile ilgili ise  buradaki cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar ve kondom bilgi oturumuna bakabilirsin. Bu oturumda da belirtildiği gibi, kondom kullanımı sonrasında herhangi bir delinme olup olmadığını kontrol edebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp