Soru :

Bakireliğimi bozmadan mastürbasyon yapıyorum ve o hazzı hissetmeye çalışıyorum. Zararı var mı

Cevap :

Merhaba,

Cinselliğimiz, düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer, davranış, uygulama, rol ve ilişkiler aracılığıyla yaşanır, paylaşılır ve ifade edilir. Dolayısıyla herkesin cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı farklılaşabilir. 

Cinsellik yalnızca vajinal, anal ya da oral cinsel ilişki  ile deneyimlenmez. Cinsel davranışlar da çeşitlidir. Kişi kendini iyi hissedeceği şekilde cinselliği yaşayabilir. Okşama, sürtünme, mastürbasyon yapma gibi davranışlar da cinsel ilişki kadar cinsellik kapsamına girer.

Mastürbasyon, cinsel zevk için kişinin kendini uyarması anlamına gelir. Bedenini tanımanın ve cinsel olarak nelerden zevk aldığını anlamana yardımcı olabilir. Aynı zamanda mastürbasyon stresi azaltmak için iyi bir yöntem olabilir. Mastürbasyon güvenli ve zevkli olmasının yanı sıra, başkalarının seni nasıl memnun edebileceklerini bilmelerini sağlamak için kendini nasıl memnun edeceğini bilmene yardımcı olur. Bedenini ve seni cinsel olarak iyi hissettiren şeyleri tanımanın harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığın için de faydalı olabilir. İnsanlar farklı nedenlerle mastürbasyon yaparlar; rahatlamalarına yardımcı olur, bedenlerini daha iyi anlamak isterler, cinsel gerilimi serbest bırakmak isterler. Ama çoğu insan iyi hissettirdiği için mastürbasyon yapar. 

Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Vajinanın uzantısıdır. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Okşama, bastırma, sürtünme gibi mastürbasyon davranışları ile de bakireliğin ilişkisinden söz edemiyoruz. Ancak yaşadığın kaygı çok fazla ise seni iyi hissettirecek cinsel davranışları keşfetmeye çalışabilir, cinselliği bu şekilde deneyimleyebilirsin.

Bu konuda daha fazla bilgi için Bedenim oturumuna bakabilirsin. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp