Soru :

Ön sevişme çok iyi giderken hiçbir problem yokken neden cinsel ilişki sırasında korkuyorum. Penisin canımı acıttığını düşünüp birleşmeye izin veremiyorum?

Cevap :

Merhaba,

Cinsellikle ve cinsel doyumla ilişkili yaşanan problemlerin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Depresyon, stres ve kaygı gibi psikolojik sorunlar, iletişim kaybı ve güvensizlik gibi ilişki sorunları ve menopoz, felç, omurilik hasarları gibi bedensel sorunlar cinsel yaşamda karşılaşılan problemlere sebep olabilecek unsurlardandır.  Aynı zamanda cinsellikte ilgili travmatik öykü, partner ile iletişim sorunları, değer yargıları, diğer psikolojik problemler ve bunlara eklenebilecek birçok etkenin de problemlere sebep olduğu bilinmektedir.

Doyumlu bir cinsellik için, kişinin kendi bedenini  tanıması önemlidir. Kişinin, cinsel haz noktalarını fark etmesi ve bunu cinsel partneriyle paylaşmaktan kaçınmaması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Tüm bunlara ek olarak cinsellikle ilişkili yaşanan sorunların çözümlenmesi ve cinsel doyumun artması için bir cinsel terapistle ya da bu alanda uzman kişilerle görüşmek de bir seçenektir. 

Güvenli cinsellik deneyimi konusunda daha fazla bilgi için “Güvenli Cinsellik ve Onay” oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp