Soru :

BDSM yapmak istiyorum. Partnerim de istiyor ancak role-play yaparken rıza dışına çıkıp zarar vermekten korkuyoruz. Ne yapabiliriz?

Cevap :

Merhaba,

BDSM, esaret, baskınlık ve boyun eğme/sadomazoşizmi içeren çeşitli cinsel uygulamaların kısaltmasıdır. Uygulama genellikle öznelerden birinin baskın ve diğerinin itaatkar olduğu belirli roller üstlenmesini içerise de, daha birçok şekilde deneyimlenebilir. Bu uygulamalar, belirli sahnelerde rol yapma veya acıyla oynama gibi şeyleri içerebilir. Ancak BDSM’in kişilerin karşılıklı rızaları dahilinde geliştiğini ve herhangi bir şiddet çatısı altına girmediğini belirtmekte fayda var.

BDSM cinselliği deneyimleme şekli olsa da her zaman içerisinde cinselliği barındırmak zorunda değildir. Genellikle sapkın veya tabu olarak tasvir edilse de, araştırmalar bunun birçok kişi ve çift için çok yaygın bir fantezi ve uygulama olduğunu göstermiştir. BDSM deneyimlerken önemli olan dahil olan kişilerin herhangi baskı olmadan onaylarının olması, güvenli alanları oluşturulması ve sınırların konuşulmasıdır.

Bununla beraber deneyimlerinizde sınırlarınızı belirlemek ve sınırları aşılması durumunda kullanabileceğiniz ortak “güvenli kelime” (safe word) belirleyebilirsiniz. Bu yaygın ve gündelik kullanılmayan kelimeler şeklinde tercih edilmesi daha iyi olabilir.

BDSM pratikleri içerisinde “dur” veya benzeri bir şekilde güvenli kelime belirlenmesi kafa karıştırıcı olabilir. Kişiler durmayı şakacı bir şekilde kullanmaya meyilli olabilirler. Role-play’in istemediğiniz zaman sona ermesine veya birinin gerçekten neyi nasıl istediğini anlaşılmamasına neden olabileceğinden, ‘Dur’ gibi yaygın bir kelime seçmek önerilmez. Bunun yerine genellikle renkler (örneğin:kırmızı) sınırları belirlemek için oldukça kullanılmaktadır. Partner(ler)le beraber, hangi durumlarda hangi ifadeleri kullanılacağına yönelik ortak karar vermek önemlidir.

Dilersen bu siteyi de inceleyebilirsin:
https://bdsmkulturu.com/

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp