Soru :

Merhaba Meme kanseri olduğumdan şüpheleniyorum kist var gibi doktora gitmek istiyorum ama utanıyorum ne yapmalıyım. Doktor beni yadırgar mı?

Cevap :

Merhaba,

Sağlık muayeneleri; mahremiyeti göz etmeli, cinsiyet, cinsel kimlik, ırk, yaş, engellik vb. konularda ayrımcılık uygulanmadan, danışan odaklı ve ihtiyaca yönelik şekillenmelidir. Ancak zaman zaman çeşitli hak ihlallerine maruz kalınabilmektedir. Bu noktada sana uygun olan ve iyi hissedeceğin doktoru seçme hakkın ve bununla beraber olası kötü hissettirilme durumlarında şikayet etme hakkın olduğunu söyleyebiliriz. Meme muayeneleri sağlık uzmanı tarafından gerçekleştirilen rutin muayenelerdir ve sağlık hizmeti alırken kendimizi kötü hissetmememiz gerekir. Yine de doktora başvurmaktan çekiniyorsan, güvendiğin bir kişi ile birlikte doktora gitmek ya da yargılanmadan hizmet alabileceğin bir sağlık uzmanını seçmek faydalı olabilir. 

Kendi kendine meme muayenesini (KKMM) sırasında, kendi normalin dışında oluşan bir değişiklik fark edildiğinde bir sağlık uzmanına başvurulması önemlidir. 

Öncelikle unutulmaması gereken şey “Memede elinize gelen bir kitlenin kötü huylu olma olasılığının düşük olması”dır; ancak her kitlenin mutlaka doktor tarafından ileri incelemelerle değerlendirilmesi gerekir. Gözünüz ile incelediğinizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız veya meme başından sıvı geldiğinde ve/veya elinize kitle geldiğini fark ettiğinizde lütfen hemen doktora başvurun. 

 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp