Soru :

ben riskli ilişkiden 8 ay sonra gönüllü merkezlerde 20 dakika içinde sonuç veren testen yaptırdım ve daha sonrada yani ertesi gün normal 4 tüp kan verip test yaptırdım içim şuan rahat çünkü 2 test yaptırdım yalnız geçen duydugum bişey canımı sıktı. kızılaya kan bağışlarken şöyle bir soru soruyorlar son bir senede bilmediğiniz biriyle ilişkiye girdinizmi? diye kızılayda çalışan birinden bildiğim kadarıyla en kaliteli test araçları türkiyede onlarda var yani benim anladığım 1 seneden önce yapılan testler sağlıksız olduğu yönde acaba siz bu konuda ne düşünüyorsunuz saygılar

Cevap :

Merhaba,

Kurumların test politikaları sadece HIV ile bağlantılı olarak değil, birçok faktöre bağlı olarak belirlenmektedir.

HIV tanı süreçleri için bir kaç test seçeneği bulunmaktadır. Bu test çeşitlerine göre testin ne zaman yapılacağı ve sonucunun doğruluk oranı değişmektedir.

Kanda HIV’in tespit edilebilmesi için şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişkinin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Buna pencere dönemi denir. Dördüncü nesil antikor ve antijen (Ag/Ab) kombinasyon testlerinin* şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişki sonrası 28. günde %95 oranında doğru sonuç verdiği kabul edilir ancak kesin sonuç için 90. günün beklenmesi önerilir. Çünkü 90 gün öncesi pencere döneminde yapılan testlerde yalancı negatiflik söz konusu olabilir.8. ay sonrasında yapmış olduğun testlerin HIV ile ilgili herhangi bir durumun olmadığını göstermektedir.

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp