Soru :

Yaklaşık iki yıl önce ilk seksimi flört ettiğim bir partnerimle yaptım daha sonra sevgili olduk. Ve bana ilişkinin ilerleyen zamanlarında önceki partnerinden hpv virüsünün bulaştığını ve tedavi olduğunu atlattığını söyledi. Korunmasız bir ilişki yaşamadığımız için de bana bulaşmayacağını düşündüm gittiğim rutin kontrollerin birinde smear testimde bir anormallik olduğunu ve hpv virüsü ile enfekte olduğumu öğrendim fakat doktorum bir yıl içerisinde vücudumdan atabileceğimi ve büyütülecek bir şey olmadığını söyledi ve partnerimle bu durumu konuşup kapattık. Ben seks hayatımıza yansıtmazken o asla oral sekse yanaşmadı ve şuan hem özgürce bir seks yaşamıyor olmaktan hem de sağlık boyutuyla ilgili endişelerimin bir türlü dinmeyişi beni huzursuz ediyor. Sağlık ile ilgili boyutu hakkında bilgi almak istiyorum.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle HPV ile ilgili nedir ve ne değildir ile başlamak iyi olabilir.

HPV, ciltten cilde yakın temas yoluyla da aktarılabilir. Bu, kondom kullanmanın her durumda HPV’ye yönelik koruma sağlamayabileceği anlamına gelir.

HPV’nin 100’den fazla tipi vardır. Bazı tip HPV’ler sadece genital siğillere neden olurlar, bazı tip HPV’ler ise vücudun bağışıklık sistemi tarafından birkaç yıl içinde etkisiz hale getirilerek herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar. Diğerleri kanser veya siğiller için daha yüksek bir risk altına sokabilir. HPV’nin ne olduğunu ve geleceğiniz için ne anlama geldiğini bilmek, senin ve partnerinin endişelerinin giderilmesine yardımcı olabilir. HPV ve diğer Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlarla ilgili detaylı bilgi içinden buradan ilgili eğitim modülümüze bakabilirsin.

HPV ile ilgili gelecek yönde kaygıların varsa bu konularda bir uzmanla görüşmek ve HPV türüne bağlı olarak değişebilecek bilgileri edinerek, bu doğrultuda kararlar alabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp