Soru :

Bildiğim kadarıyla erkekler rüyalarında cinsel şeyler goruyorlarmis. Benim merak ettiğim şey şu: Her tanıdığınız kızla cinsel şeyler mi yaşıyorsunuz yoksa rüyanızda görüp hor şeyler yasadiginiz kızla aranızda bir tanisiklik durumu veya zamanında sevgili olmuş olma durumu gibi bir şey olması gerekiyor mu? Mesela,sınıftaki erkek bir arkadaşım(aramızda sevgililik veya flört gibi bir şey olmadı arkadaşız işte) beni rüyasında cinsel olarak görmüş olma ihtimali var mıdır?

Cevap :

Merhaba,

 

Ergenlik ile birlikte cinsel gelişim de başlar. Cinsel gelişim doğrultusunda cinsel kimlik de oluşmaya başlar. Cinsel kimlik kişinin etkinliklerini, ilgilerini, davranış şekillerini ve cinsel yönelimini içerir. Ergenlik döneminde yeni beliren cinsel duygularla başa çıkmak ve cinsel kimliğin oluşması çok yönlü ve uzun bir süreçtir. Bu süreç, yeni yakınlıklar geliştirmeyi de içerir. Cinsel kimlik yalnızca cinsel davranışları ifade etmez; fiziksel, sosyal ve kültürel faktörlerin rol oynadığı bir bağlamda gelişir.

Cinsellik insan yaşamının önemli bir parçasıdır ve toplumsal cinsiyet kimliği ve rolleri, cinsel yönelimler, erotizm, doyum, yakınlaşma, paylaşma ve üremeyi kapsar. Cinsellik, düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer, davranış, uygulama, rol ve ilişkiler aracılığıyla yaşanır, paylaşılır ve ifade edilir. Cinsellik yalnızca davranışlarla değil, tüm beden ve zihinle de ilişkilidir. Dolayısıyla kişiler cinsellikle ilgili cinsiyetlerinden ve kişilerle tanışıklıklarından bağımsız olarak hayaller, fanteziler kurabilir, rüya görebilirler ve bu olağan bir durumdur. Tüm yaşamı kapsayan bir kavram olan cinsellikle ilgili düşünceler oldukça olağan deneyimlerdir. 

Cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı herkes için farklılaşabilir. Bazı kişiler hiçbir cinsel arzu hissetmiyor da olabilir. Cinsel davranış çeşitlilik gösterir ve birçok etkenin karmaşık ilişkisiyle belirlenir. Kişinin başkalarıyla olan ilişkilerinden, yaşam koşullarından ve içinde yaşadığı kültürden etkilenir. 

Sorduğun soruyla ilgili ve cinsel sağlıkla ilgili daha fazla bilgi almak istersen; Bedenim, Güvenli Cinsellik ve Onay gibi eğitim oturumlarını ziyaret edebilirsin.

 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp