Soru :

İlişki sırasında bazen ilk başta vajinamda kuruluk oluyor devam ederken zorlanıyorum. Partnerim çok yardımcı oluyor ama bu durum beni üzüyor. Kuruluk gittikten sonra devam eden süreçte partnerim uzun süre boşalmayınca vajinam çok iyi durumdayken bir anda kuruyor ve durumu zorlaştırıyor. Sebebi ve çözümleri ne olabilir. Özellikle uzun süreli seks yaparken vajinamın kuruyup acı vermesi neden

Cevap :

Merhaba,

Vajinal kuruluk, menopoz döneminde daha yaygın olmakla birlikte, gençleri de etkileyebilmektedir. Vajinal kuruluk, bir çok insanın yaşından bağımsız deneyimleyebileceği bir durumdur. Östrojen hormonunun azalması vajinal kuruluğun en başlıca nedenlerinden biridir. Östrojen, vajinal kayganlaşmaya, yardımcı olan bir hormondur. Kandaki östrojen seviyeleri ay boyunca değişebilmektedir. Hormonal gebeliği önleyici yöntem kullanmayan kişilerde, regl kanamasının başlamasından hemen önceki ve sonraki günlerde östrojen sevisyesi en düşük seviyede bulunmaktadır. Östrojendeki bu düşük seviye bazen vulva ve vajinal kuruluğun sebeplerinden olabilir.Vajinal kuruluğun diğer nedenleri arasında belirli tıbbi durumlar ve hijyen uygulamaları yer almaktadır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi vajinal kuruluğun hormonlara bağlı bazı sebepleri olabilse de vajinal kuruluk cinsellik deneyimlerken birçok kişinin karşılaşabildiği bir durumdur. Cinsel ilişkide kayganlaştırıcı kullanımı cinselliğin kalitesini arttırabilmektedir. Bunlara ek olarak, vajinanın yapısına zarar verebilecek parfüm içeren ürünler, genital hijyen ürünleri, dar giysi, külotlu çorap ya da iç çamaşırı, reçetesiz krem ve/veya merhemlerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Bu öneriler birçok kişi için faydalı olsa da, bu değişikliklere rağmen rahatsızlık devam ederse ve yaşam tarzını, özellikle cinsel yaşamını ve partnerinle olan ilişkinizi etkiliyorsa, bir sağlık uzmanına danışmak senin için iyi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp