Soru :

Kendi benimle mastürbasyon yaptığımda. zev alabiliyorum nelerden hoşlandığımı neler istediğimi çok iyi biliyorum karşı tarafada aktarabiliyorum. Fakat bir başka bedenle birleşim yaşadığımda boşalmada sorun yaşıyorum sanki geciktirici sprey sıkmışım gibi saatler sürüyor. Ve bedenen zevk almak yerine yorulmaya başlıyorum.

Cevap :

Merhaba,

Doyumlu bir cinsellik için, kişinin kendi bedenini  tanıması önemlidir. Kişilerin, kendi cinsel haz noktalarını fark etmesi ve bilmesi kadar bunların cinsel partner/partnerlerle paylaşılabilmesi de önemlidir.

Güncel araştırmalar, partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin cinsel doyumunu etkileyen pek çok faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Kişilerin cinsel ilişki deneyiminde karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Tüm bunlara ek olarak cinsellikle ilişkili yaşanan sorunların çözümlenmesi ve cinsel doyumun artması için bir cinsel terapistle ya da bu alanda uzman kişilerle görüşmek de bir seçenektir. 

Güvenli cinsellik deneyimi konusunda daha fazla bilgi için “Güvenli Cinsellik ve Onay” oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp