Soru :

Bir süredir cinsel ilişki yaşıyorum. Ve o zamandan beri asla sexte zevk alamadım. Partnerim vajinama girdiği anda bende hiçbir his olmuyor. Deliricem çözemiyorum sizce nedeni ne olabilir :( :(

Cevap :

Merhaba,

 

Cinsellikle ve cinsel doyumla ilişkili yaşanan problemlerin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bazı kişiler kısa sürede cinsel uyarılma ile orgazm deneyimleyebilirken, bazıları için cinsel uyarılmanın daha uzun olması veya yoğun klitoral uyarılmanın eşlik etmesi gerekebilir. Ek olarak, kişiler aynı gün içerisinde dahi günlük yaşamdaki stres faktörleri gibi faktörlerin etkisiyle daha uzun sürede orgazm deneyimleyebilir ya da hiç deneyimlemeyebilirler. 

 

Orgazm ile ilgili yaşanan sorunların sebepleri kişiden kişiye değişebilmektedir. 

Depresyon, stres ve kaygı gibi psikolojik sorunlar, iletişim kaybı ve güvensizlik gibi ilişki sorunları ve menopoz, felç, omurilik hasarları gibi bedensel sorunlar cinsel yaşamda karşılaşılan problemlere sebep olabilecek unsurlardandır. Orgazmda, kişilerin yeteri kadar uyarı alıp almadığı sorgulanması gereken noktalardan bir tanesidir. İlişkilerde, duyguların karşılıklı olarak daha az gösterildiği durumlarda orgazm olamama durumunda artış gözlenmektedir.  Aynı zamanda cinsellikte ilgili travmatik öykü, partner ile iletişim sorunları, değer yargıları, diğer psikolojik problemler ve bunlara eklenebilecek birçok etkenin de orgazm olmayı engelleyebildiği bilinmektedir.

Doyumlu bir cinsellik için, kişinin kendi bedenini  tanıması önemlidir. Kişinin, cinsel haz noktalarını fark etmesi ve bunu cinsel partneriyle paylaşmaktan kaçınmaması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Tüm bunlara ek olarak cinsellikle ilişkili yaşanan sorunların çözümlenmesi ve cinsel doyumun artması için bir cinsel terapistle ya da bu alanda uzman kişilerle görüşmek de bir seçenektir. 

Güvenli cinsellik deneyimi konusunda daha fazla bilgi için “Güvenli Cinsellik ve Onay” oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp