Soru :

Birleşmeye engel olan rahatsızlıklarım olduğu halde cinsel yaşantımı hiç aksatmadım. Bu anlamda da kendini kolay ifade eden biriyim. Benim sorunum öpüşmek istememe. Mide bulantısı vs. kesinlikle degil. Endişeli hissediyorum. Uzun yıllar beraber yaşadığım sevgilimle bir kez bile öpüşmedim. Yalnızca 1 kez loş ışık, hoş müzikli romantik bir ortamda oldu ve sarhoştum. Şu aralar alkollü olsam bile istemiyorum. Bu durum, yanlış cinse yönelmek veya küçükken yaşadığım tacizle ilişkili olabilir mi? Ya da ebeveynlerin öpüşme sahnesi gorunce kanalı değiştirmeleri, gözü kapatmaları vs. sebep olmuş olabilir mi? Bu durum doğal mıdır, partnerin bunu anlaması ve kabul etmesi mümkün müdür? Teşekkür ederim

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle tüm cinsellik deneyimlerinin biricik olduğunu söylemekle başlamak isteriz. Cinsellik deneyimleri biricik olduğu gibi, kişilerin cinsellik pratikleri de biricik olmaktadır. En temelinde cinsellik kişilerin nelerden zevk aldığı ile ilişkili bir durum olarak hem bedensel hem de zihinsel bir faktörlerle ilişkilidir. Dolayısıyla  öpüşmek de bir cinsel pratik olarak, bazı kişiler tarafından tercih edilmeyebilmektedir. Aslında, bazı bağımsız çalışmalar, gençlerin cinsel deneyimlerinde öpüşme isteklerinin düşük olduğunu göstermektedir. Bu durum ise çeşitli nedenlere dayandırılmaktadır. Senin bahsettiğin nedenler de elbette ki geçerli olabilmektedir. Bunlara ek olarak, öpüşmek genellikle “fazla yakınlık” anlamına da geldiği için kişiler bunu tercih etmek istemeyebilirler. Nitekim kimi araştırmalar öpüşmenin partnerler arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini de göstermektedir. Ancak yine de öpüşmek istemek veya istememek kişilerin bireysel kararı olmaktadır ve herkesin buna saygı duyması gerekmektedir.

Cinsellik kişilerin kendilerini güvende hissettikleri ve zevk aldıkları şeyleri yapabildikleri bir eylemler bütünüdür. Dolayısıyla kişiler zorla veya sadece partnerin istediği için bir şeyler yapmak zorunda değildir. Ama kimileri için öpüşmek önemli bir cinsel pratik olabilir. Dolayısıyla partnerli cinsellik deneyimlerinde iletişim önemli bir araç olmaktadır. 

Burada önemli olan nokta, bu durumun seni ne kadar rahatsız ettiğidir. Eğer bu durum seni rahatsız hissettiriyor ve partnerinle ilişkinizi etkiliyor ise bir psikolojik danışmanla ya da psikologla  konuşmak bu bağlamda isteklerini daha iyi anlaman için daha sağlıklı olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp