Soru :

23 yaşında bir erkeğim. Ortalama bir dış görünüşe sahibim ve daha önce hiç cinsel ilişkiye girmedim. Müslüman bir ailede yetiştim ve cinsellik benim için hep bir tabu olarak kaldı. Bu deneyimi sağlık sorunları oluşturabileceği için para karşılığıda yapmak ta istemiyorum. Yaşıtlarım çoktan düzenli bir cinsel hayata sahip oldular. Karşı cinse böyle bir istekte bulunmaktan korkuyorum. Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim, bilmiyorum.

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle cinselliğin deneyimlenmiş olması, henüz deneyimlenmemiş olması veya deneyimlemek istenmiyor olması gibi durumların hepsi doğal durumlardır ve bunların hiçbiri kişilerin eksik, kusurlu veya hatalı olduğu anlamına gelmemektedir. Kişilerin cinsellikle ilgili tutumları ve yaklaşımları birçok faktörden etkilenerek değişebilmektedir.

Ayrıca, birçok insan ilk cinsellikten bahsederken genellikle vajina cinsel ilişkiyi veya anal cinsel ilişkiyi kast etmektedirler. Sanal Akran’da biz, cinsellikten bahsederken genellikle iki veya daha fazla kişi arasındaki her türlü cinsel temastan bahsediyoruz.

Cinsellik sadece fiziksel yaşamımızı değil, duygusal, zihinsel ve sosyal yaşamlarımızı da çevreleyen ve birbirinden etkilenen dinamik bir yapıdadır. Cinsellikle ilgili düşüncelerimiz, içerisinde bulunduğumuz toplum, sosyal çevre, aile ilişkileri ve daha birçok şeyden etkilenmektedir. Bu nedenle cinsellikle ilgili düşüncelerimiz, tutum ve davranışlarımız bazen farklılık gösterebilmekte veya çelişkili olabilmektedir. Özellikle cinselliğin tabulaştırıldığı ve konuşulmadığı, üstelik ayıplandığı bir çevrede büyümek, cinsellikle ilgili korku ve endişe artırıcı duyguların oluşmasına olanak sağlayabilmektedir. Ancak, bu toplumsal öğretilerin tam tersine, bilimsel veriler doğrultusunda baktığımızda birçok kişinin yaşamında cinsellik, önemli ve olumlu bir yerde konumlanmaktadır. Cinsellik içerisine zevk almayı ve vermeyi, hazzı ve daha bir çok duyguyu alan geniş bir eylemler bütünüdür. Cinselliğin sadece fiziksel değil, psikolojik ve sosyal boyutta da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Cinsellik yaşamak  için üzerinde büyük bir baskı varmış gibi hissedebilirsin, ancak kişilerin acele etmeden kendisine hazır olup olmadığını sorması önemlidir. Çevrendeki arkadaşlarının cinselliği deneyimledikleri için (ya da deneyimlediklerini söyledikleri için), partnerin istediği için ya da en sevdiğin dizilerdeki karakterler seks yaptığı için cinselliği deneyimlemeyi düşünüyor olabilirsin. Ancak ilk cinsellik, yaştan bağımsız, doğru zamanda, hazır olduğun ve istediğin zamanda gerçekleşmesi zevkli ve güvenli bir cinsellik için oldukça önemlidir.

Ayrıca, ilk cinsellik ile ilgili sorularına cevap olabilecek detaylı okuma için daha önce yayınladığımız İlk Cinsellik blog serisini inceleyebilirsin;

İlk Cinsellik; Hazır mıyım?

İlk Cinsellik: Nelere dikkat edebilirim?

İlk Cinsellik: Cinsel şiddeti nasıl fark edebilirim?

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp