Blog

İlk Cinsellik: Nelere dikkat edebilirim?

Öncelikle cinsellik derken neyi kastettiğimizi açıklayarak başlamak iyi olabilir. Cinsellik çatı bir kavram olarak, içerisine zevk almayı ve vermeyi, hazzı ve daha bir çok duyguyu alan geniş bir eylemler bütünüdür. Cinsellik bir çok şekilde deneyimlenebilir, ancak biz bu yazımızda ilk cinsellik deneyimlerini oral, anal ve vajinal  seks deneyimler doğrultusunda genel bir çerçevede anlatıyor olacağız. 

Seks, cinsel ilişki denilen eylemi ifade ederken; cinsellik, içine cinsel davranış, cinsel istekler ve cinsel ilişkiler, haz, duygular, uyarılma ve insanlar arasındaki iletişimi alan daha geniş bir kavramdır.

Tekrardan, cinselliği deneyimlemenin doğru veya yanlış bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. İyi bir cinsellik; mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyler yapmaktan çok, partner/lerle rahat hissetmek, karşılıklı güvenmek ve iletişim kurabilmekle ilgilidir.

Farklı cinsellik pratiklerinin kendi özellerinde dikkat edilmesi gereken kısımların olduğu gibi deneyimleme şeklinden bağımsız, dikkat edilmesi iyi olabilecek ortak noktaları da vardır.

Bedenini dinle

Bir önceki yazımızda ilk cinsellikte fiziksel ve duygusal olarak hazır  hissetmenin öneminden bahsetmiştik. Bazen cinsellik için kendimizi duygusal olarak hazır hissetsek de, bedenimiz buna hazır olmayabilir veya tepki vermeyebilir. Bazen ereksiyonlar, vajinal ıslaklıklar veya kas gevşemeleri istediğimiz şekilde gerçekleşmeyebilir. Beden hazır değilken cinselliği deneyimlemek acıya ve rahatsızlık hissine neden olabilir. Bunun birçok nedeni olsa da en temelinde zevk al(a)madığın anlamına gelebilir. Aslında cinselliğin dahil olan kişiler için eğlenceli ve zevkli olması gerekirken, acı verici veya rahatsız edici olması çok kafa karıştırıcı olabilir. Bu anı dört gözle bekliyor olsan da, bunun gerçekleşmemesi veya bazı beklenmedik durumların gelişmesi olağandır ve hiç sorun değildir. Acele etmeden hazır olmayı bekleyebilir veya cinselliği farklı bir şekilde deneyimleyebilirsin.

Ereksiyon durumu, vajinal ıslaklık veya kas gevşemesinin istediğiniz veya beklediğiniz gibi gerçekleşmemesi olağandır ve bunlar için kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Ayrıca cinselliği deneyimlemenin ereksiyon veya vajinal ıslaklık gerektirmeyen farklı bir çok yolu da vardır. Sizin veya partneriniz/partnerleriniz için cinselliğin zevkli olup olmadığının tek göstergesinin bunlar olmadığını hatırlamak önemlidir – birinin seksten zevk alıp almadığını anlamanın en iyi yolu ise onu dinlemek ve emin değilseniz sormaktır.

EROJEN BÖLGELER NEDİR ve NELERDİR?

Erojen bölge, bedeninizin çok hassas olan ve dokunulduğunda cinsel tepki verebilen bölgeleridir. Cinselliğinizi keşfetmenin önemli bir kısmı, bedeninizin hangi kısımlarına dokunulduğunda zevk aldığınızı öğrenmektedir. Masturbasyon, bedenini tanımada keyifli bir araç olabilir.

Penisi olan kişiler için erojen bölgelerin yaygın örnekleri arasında penis, skrotum, anüs, prostat ve meme uçları bulunur. Vulvalı kişiler için yaygın erojen bölge örnekleri arasında vulva, vajina, anüs ve meme uçları bulunur. Boynunuz, kulaklarınız, sırtınız ve kalçalarınız gibi vücudunuzun diğer bölgelerini de içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

İlk cinsellikte bedenini tanımak ve nelerden hoşlandığını veya nelerden hoşlanmadığını bilmek önemlidir. Bedenin sadece senindir. Bedeninin olağan hallerini, ihtiyaç ve taleplerini en iyi sen bilirsin. Bu nedenle bedenimizi tanımak, bununla beraber cinsel organlar ve üreme organlarının işlev ve özellikleri hakkında bilgi edinmek faydalı olacaktır. İstersen Sanal Akran Bedenim eğitimi modülünü buradan detaylı inceleyebilirisin.

Güvende hisset

Cinsellikte güvenlik kavramı en temelinde fiziksel ve duygusal olarak kişileirn kendilerini ifade edebildikleri veya özgürce davranabildikleri, şiddetten, baskıdan ve ayrımcılıktan uzak alanları tanımlar. Bunlarla beraber güvenli cinsellik aynı zamanda, istenmeyen gebeliği önleyici yöntemler (İGÖY) ve cinselle yolla aktarılan enfeksiyonlar (CYAE) konusunda kapsamlı; önleme, korunma, test, tanı ve tedavi konusunda bilgiye erişebilmeyi de kapsar. İGÖY ve CYAE’lerle ilgili kapsamlı bilgiye erişebilmek, cinselliğin daha zevkli deneyimlenmesine olanak sağlar.

İlk cinsellikte de CYAE’lerle enfekte olma ihtimali olduğunu bilmek önemlidir. Aynı zamanda eğer deneyimlediğiniz cinsellik vajina ve penis penetrasyonu* içeriyorsa bu durumda istenmeyen gebelik durumu da söz konusu olabilir. 

Kondom; hem İGÖY hem CYAE’den bilinen en etkili koruma yöntemidir. Ancak hiçbir zaman cinsellik yaşamak için baskı hissetmemeniz gerektiği gibi aynı şekilde, kondomsuz veya kondomlu ilişki için de baskı altında hissetmemelisiniz. Her seferinde kondom kullanıp kullanmamayı seçme hakına sahipsiniz.

İlk cinselliği deneyimlemeyi düşünürken, gebelik veya CYAE’ler söz konusunda olduğunda, cinsellikle ilgili endişelenmek doğal olsa da korunma, önleme ve diğer konularla ilgili detaylı bilgiye sahip olmak endişelerinizi azaltarak, daha güvenli bir cinsellik deneyimlemenize olanak sağlayabilir. Bu nedenle istersen Sanal Akran eğitimlerimizden hem İstenmeyen Gebeliği Öneylici Yöntemler hem de Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ve Kondom ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

Bu yazıda; genel olarak ilk cinsellik deneyimi öncesinde kafamıza takılabilecek genel noktalardan bahsettik. Serinin devamında ilk cinsellik deneyimlerini tüm çeşitliliği ile ele almaya devam edeceğiz.

*Penetrasyon: Türkçe’de “duhul etme, içine girme” anlamına gelir. Fransızca pénétration “duhul etme, içine girme” sözcüğünden alıntıdır. Penetrasyon penis ile vajinanın birleşmesini ifade eder.

Kaynaklar

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Benzer Yazılar