Blog

İlk Cinsellik: Hazır mıyım?

Her gün milyonlarca kişi cinselliği deneyimlemesine rağmen, cinsellikle ilgili nasıl konuşacağımızı, konuşmaya nereden başlayacağımızı bazen bilemiyoruz. Özellikle birçok toplumda cinselliğin tabulaştırılması, cinselliği konuşmayı daha da zorlaştırabiliyor. Ancak araştırmalardan da biliyoruz ki; cinselliği açık ve güvenli bir şekilde konuşmak, cinselliği daha iyi deneyimlememize ve dolayısıyla iyilik halimizin olumlu etkilenmesine olanak sağlar.

Cinselliğin ne olduğuna ve nasıl güvenli cinsellik deneyimleyebileceğimize önceki yazılarımızda detaylı olarak değinmiştik. Güvenli cinselliğin, önemli bileşenlerinden birinin de partner/lerle güvenli iletişim kurabilmek olduğundan bahsetmiştik.

İlk olmasından veya kaçıncı olduğundan bağımsız olarak, cinselliği deneyimlemenin doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. İyi bir cinsellik; mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyler yapmaktan çok, partner/lerle rahat hissetmek, karşılıklı güvenmek ve iletişim kurabilmekle ilgilidir.

Cinsellik gerçekten çok eğlenebileceğin ve keyif alabileceğin bir şey olabilir, ancak bunu ilk kez (ve her seferinde) yapmaya karar verdiğinde bunun için hazır hissetmek önemlidir.

“Hazır olmak”: cinselliği denemeden önce hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak hazır olmak ve bunu istemeye karar vermek anlamına gelir. Zamanından bağımsız olarak, önemli olan tek şey onu istemen, rahat olman ve dürüstçe bunu yapmayı kabul etmen veya etmemendir.

Öyleyse ilk cinsellik hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Birçok insan ilk kez cinselliği yaşamadan önce biraz gergin hissedebilir. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin hissetmek oldukça doğaldır. Ancak bu gerginliğin, korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olması önemlidir. İlk kez cinsellik yaşamak, endişe veya sıkıntıya neden olan bir şey değil, yapmak istediğin ve yapmak için heyecanlı hissettiğin bir şey olmalıdır.

1. Hazır olmayı beklemekte sorun yok 


Belki de çevrende, izlediğin filmlerde, okuduğun hikayelerde çoğu kişinin cinsellik yaşadığını görüyor veya duyuyorsundur. Arkadaşlarının deneyimlerine dair paylaşımları, partnerin talebi ya da en sevdiğin dizilerdeki karakterlerin hepsi yaşadığı için cinselliği yaşamayı düşünüyor olabilirsin.

Ancak, ilk kez cinselliği yaşamak için doğru zaman, hazır olduğun ve istediğin zamandır. Ve unutma – herhangi bir noktada fikrini değiştirebilirsin. İlk olmasından veya kaçıncı olduğundan bağımsız cinselliği deneyimlemek için herhangi baskı hissetmemelisin.

Ayrıca, beklemek; mutlaka mükemmel partnerle tanışmayla ilgili değildir, içinde bulunduğun ve sana hazır olduğunu söyleyen hisle ilgilidir. Eğer bu duyguya sahip değilsen, biraz rahatlayıp, üstündeki baskıyı atabilirsin.

2. Beklentilerini gözden geçir


İlk cinsellikte önemli başlıklardan birisi de beklentilerimizdir. Cinselliği deneyimlemeden önce cinsellikten beklentilerin üzerine düşünmek iyi olabilir. İlk cinsellik deneyimleri biriciktir ve genellikle filmlerdeki veya pornolardaki gibi görünmez.

Bazen beklentilerin deneyimlerinle örtüşmeyebilir. Endişelenmeye gerek yok, beklediğin kadar iyi olmaması, diğer deneyimlerinin de iyi olmayacağı anlamına gelmez. Cinsellik deneyiminin yarattığı his, birçok nedene bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle cinsellikte iletişim önemli başlıklardan birisidir. Neyin sana iyi hissettirdiğini veya neyin iyi hissetirmediğini partner(ler)inle konuşabilmek önemlidir.

3. İletişim ve Onay


İyi bir cinsellik için en önemli başlıklardan birisi de “onay”dır. Katılan herkesin her zaman onayı olması önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir şeye onayının olması, başka bir şeye de onayın olduğu anlamına gelmez ve eğer devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır demek veya durmak hiç sorun değildir.

Sen veya partnerin süreç içerisinde fikrinizi değiştirebilirsiniz. Bu durumda hayal kırıklığına uğramak çok doğaldır. Ancak partnerin hayal kırıklığını veya üzüntüsünü gidermek için istenmemesine rağmen cinselliğe devam etmek, onay kapsamına girmemektedir. Bu nedenle başka bir zaman karşılıklı olarak hazır hissettiğiniz bir zamanda cinselliği yeniden deneyimlemeniz daha iyi olabilir.

İlk cinsellik deneyimi kişinin isteklerine ve hislerine göre çeşitlenebilmektedir. Deneyimler kişiye özeldir, biriciktir. Bir şeyi deneyimlemenin tek, doğru bir yolu yoktur. Ne zaman cinselliği yaşayacağına sadece sen karar verebilirsin. Asıl önemli olan seçimlerin konusunda herhangi bir baskı olmadan rahat olman ve bunun deneyimlemeye hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır hissediyor olmandır.

Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda detaylı bilgi için eğitim modülünü buradan inceleyebilir, daha fazla bilgiye sahip olabilirsin.

İlk cinsel ilişkilere dair yazılarımız devam edecek. Sonraki yazı için takipte kalabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Benzer Yazılar