Soru :

Bundan yaklaşık 5 6 gün önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim.Partnerim herhangi bir rahatsızlığı olmadigini soyledi .Ama içime kurt düştü ben aktiftim o pasif hafif ateşim çıkıyor kolum bacagim agriyor sizce hiv + mıyım?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle, bir kişinin HIV ile enfekte olup olmadığını kesin olarak bilmesinin tek yolu güvenli bir sağlık kuruluşunda test yaptırmaktır. HIV enfekte olunduktan sonra uzun bir süre belirti göstermeyebilir. Dolayısıyla yaşadığın ateş, ağrı gibi durumları doğrudan HIV ile ilişkilendirmek doğru değildir. 

HIV testi için şüpheli temastan 21 gün sonra yani pencere dönemi bittikten sonra test yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi değişebilmektedir. Genellikle kesin cevabı 90. Günden sonra yaptırılan testlerde edinilmektedir .

HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. 

HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bilgi oturumuna buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp