Soru :

Merhabalar ,sizlerin bu konu da görüşleriniz çok önemli gerçekten. Bir sitede sayesinde nişanlanarak evlilik yoluna çıktım hemde orada yetkili bir kişi Site ismi: https://eglen.net sizce bu durum ne kadar doğru?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle yaşamına yönelik neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verecek kişinin sadece sen olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu platformda cinsel haklar, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında bilgi, yaklaşım ve yönlendirme hizmeti sunulmaktadır. Soruna doğrudan bir cevap vermemiz maalesef mümkün değil. Ancak dijital alanlarda güvende kalmanın önemi ile ilgili birkaç konuya değinebiliriz. 

Dijital alanlar üzerinden tanışıklık ve evlilik oldukça yaygın bir durumdur. Bir çok kişi hayatının olağan akışında tanışma fırsatı bulamayacağı kişilerle dijital araçlar (tanışıklık uygulamaları) vasıtasıyla tanışabilir. Bir çok kişi de tanışıklık uygulaması ile iyi ve güvende hissettiği bir beraberlik yürütebilmektedir. Ancak bunlar kişilerarası birçok dinamikten etkilenmekte ve değişiklik gösterebilmektedir. 

Bununla beraber dijital araçlar/alanlar çeşitli sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Örneğin, dijital alanlarda “anonim kalabilme” veya kimliği gizleyebilme (başka birisi olarak lanse etme de aynı şekilde) gibi durumlar söz konusu olduğunda, dijital alanlarda güvenli alanlar oluşturmak zor olabilir. Bu gibi durumlarda karşıdaki kişinin kimliği bazen kesin olmayabiiliyor. Dolayısıyla bu ve benzeri tanışıklıklar için, bilinen ve çeşitli doğrulama adımlarının olduğu platformları tercih etmek daha iyi olabilir.

Dijital alanlarda bir diğer önemli bir konu dijital güvenliktir. Her sitenin kendisine uygun güvenlik adımları vardır. Bunları bilmenin önemli olmasının yanı sıra, bahsettiğin durumda tanıştığın kişinin “yetkili” olduğunu belirtmişsin. Bu da site içi güvenlik adımlarında “yetkili” olmasından kaynaklı bir çok alana erişimi olduğu anlamına da gelebilmektedir. Bu da dijital güvenliği çeşitli boyutlarda etkileyebilir. Bu nedenle bir çok kişi, dijital alanlarda, dijital güvenliği sağlamak adına kişisel bilgileri (isim, soyisim, numara, yaşadığı adres vb.) kullanmamayı tercih etmektedir. 

Nihayetinde tanıştığın kişiye güvenip güvenmemek senin kararındır. Ancak kendi güvenliğin için doğru adımları attığından emin olmak önemlidir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp