Soru :

Cinsel birliktelik yaşamak beni çok korkutuyor ve geriyor. Öncesinde problem yokken penetrasyon benim için imkansız oluyor. Ne yapmaliyim?

Cevap :

Merhaba,

Kişiler cinsellik deneyimi öncesinde gergin hissediyor olabilir. Bu ilk deneyimse, daha önce yapmadğın bir şeyi yapmayı düşündüğününde gergin olmak doğal olduğu hatırlamak önemli olabilir. Ancak bu gerginlik korku ve panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır.

Seks yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. İyi seks, mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyler yapmaktan çok, biriyle rahat hissetmek, ona güvenmek ve partner(ler)le iletişim kurabilmek ile ilgilidir.

Cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir şeye onayının olması, başka bir şeye de onayın olduğu anlamına gelmez ve devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır diyebilir veya durabilirsin. Bunlar tamamen doğaldır. Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili eğitim modülüne buradan ulaşabilirsin. 

Eğer bahsettiğin korku, heyecan içermeyen bir gerginliği tanımlıyorsa bir sağlık uzmanına danışmak iyi olabilir. Seks veya cinsel yakınlık korkusu, literatürde “genofobi” veya “erotofobi”  diye yer almaktadır. Bu, basit bir hoşlanmama veya istememe duygusundan daha fazlası olabilir. Cinsel yakınlaşmaya teşebbüs edildiğinde yoğun korku veya paniğe neden olabilen bir durumdur. Bazı insanlar için cinsellik ile ilgili düşünmek bile bu duygulara neden olabilir.

Fobilere neyin neden olduğu her zaman net değildir. Genofobinin çeşitli nedenleri arasında fiziksel veya duygusal nedenler yer alabilir. Bunlar, vajinismus, geçmiş cinsellik deneyimleri, sertleşme bozukluğu, cinsel performanstan çekinmek/korkmak, beden algısı/disforisi vs. şeklinde sıralanabilir.

Hafif korku ve fobi arasındaki fark, fobinin hayat üzerinde olumsuz bir etkisi olması ve önemli boyutta etkiliyor olabilmesidir. Cinsellik korkusu, romantik ilişkilerin gelişmesine de engel olabilir. Ayrıca izolasyon ve depresyon duygularına da katkıda bulunabilir. Bu nedenle eğer yaşamını veya ilişkilerini etkileyen bir durum ise bir sağlık uzmanına danışman güvenilir ve sağlıklı bir cevap için önemli olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp