Soru :

eski sevgilimle romantik bir ilişki içerisindeyken cinsel ilişki de yaşadım, her şey o anda gayet rızam ve kontrolüm altındaydı. bedensel olarak hiçbir zararı olmadı fakat ayrıldıktan sonra kimseye yaklaşamaz oldum. nasıl tepki vermem gerektiğini ya da nasıl çözeceğimi bilmiyorum. bir süre kendimle bile cinsel olarak başbaşa kalamadım. şimdilerde ise erkek cinselliğinden hatta genel olarak cinsellikten iğrenir oldum. yanında romantik olarak güvende ve mutlu olduğumu düşündüğüm birinin en ufak ani ve vahşi cinsel yaklaşımları beni psikolojik anlamdaı alarm durumuna geçiriyor. bunu nasıl aşabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle karşılıklı rızaya dayalı cinsel ilişkilerde dahi, cinsellik sonrası duygu durumu değişikliği sık sık yaşanan yaygın bir durumdur. Bu durumu etkileyen bazı faktörler olabilir. Bunu bir uzmanla detaylı konuşman senin için iyi olabilir.

Cinsellik sonrası anksiyete (CSA) olarak da tanımlanabilen bu durumu, gerçek ve oldukça yaygındır. Cinsiyetinden ve cinsel kimliğinden bağımsız herkes bu durumdan etkilenebilir. Sadece cinsel ilişki ile sınırlı değil, fiziksel herhangi temas sonrası da yaşanması söz konusu olabilir.

Bunları etkileyen birçok durum söz konusu olabilir. Bunlardan bazıları hormonal denge, ilişki ile ilgili güvende hissetmeme, cinsellikle ilgili genel düşünceler, beden algısı, genel anksiyete, stres ve önceki olumsuz deneyimler gibi bir çok konuda değerlendirilebilir. 

Bu veya diğer nedenler genel konu başlığını altında değerlendirilebilse de, deneyimler biriciktir. Bu durumun devam etmesi ve güncel olarak yaşamın etkilediği bir noktada uzman psikoloğa danışmak senin için en iyisi olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp