Soru :

cinsellik yaşamakta zorlanıyorum sanki vajinam kapanıyormuş gibi oluyor kasılıyor nasıl rahatlayabilirim aslında korkmuyorum istiyorum ama kapanıyor

Cevap :

Merhaba,

Bahsettiğin durumun bir çok nedeninin olabileceğini ve en güvenilir cevaba bir uzmana danışarak ulaşabileceğini belirterek başlayabiliriz. En sık karşılaşılan nedenlerden biri vajinismustur. Vajinismus, vajinal cinsel ilişki denendiğinde, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanır. Kasılmalara, cinsel ilişkiye ilişkin korkular, kaygılar eşlik edebilir. Çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksız kılan bu kasılma bilinçli olarak yapılmaz. Kasılmalara, bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm bedende kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama eşlik edebilir. Çoğunlukla bu durum cinsel ilişkiyi imkansız kılar, bazı kişilerde ise zorlamayla cinsel ilişki gerçekleşse de cinsel ilişki ağrılı ve acılı olarak sürebilir. 

Ek olarak; partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Eğer tanımladığın durum bir vajinismusa benzerse ya da seni rahatsız ediyorsa  bir sağlık uzmanına başvurman iyi olacaktır. Gerekliyse uygun tedavi planını alanında uzman (cinsel terapistler ve uzman psikologlar) birinin yürütmesi en güvenilir ve sağlıklı yoldur. Maalesef bu platformda doğrudan bir uzmana yönlendirme yapamıyoruz. Uzman seçiminde önemli olan kişinin gerekli yetkinliklere ve sana uygun yaklaşıma sahip olmasıdır. Maddi olarak karşılayabileceğin seçenekler için çeşitli dayanışma gruplarından isim önerileri almak iyi bir yol olabilir.

Ek olarak daha fazla bilgi için Güvenli Cinsellik ve Onay oturumuna da bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp