Soru :

Merhaba, kendimi bildim bileli mastürbasyon yaparken cinsel bölgem ile doğrudan temas edemiyorum, çoğunlukla külodumun üzerinden yapıyorum. Doğrudan temas ederek yapmayı denedim ama garip hissettirdi ve fazla zevk vermedi sonuç olarak orgazm olamadım. Mutlaka cinsel bölgem ile aramda kumaş vb. bir katman olması gerekiyor orgazm olabilmem için. Bu yanlış mı, bende bir sorun olduğunu mu gösterir?

Cevap :

Merhaba,

Kişilerin bedenleri ile ilişkileri çeşitli faktörlerin etkisiyle değişebilmektedir. Kültürel, dini, sosyal ve çevresel birçok faktör kişilerin bedenleri ile ilişkisini etkileyen faktörler olabilmektedir. Ve elbette ki, cinsellik ve cinsellikle ilgili konular da bu faktörlerden bağımsız değildir. Çevresel ve toplumsal birçok faktör beden algımızı ve bedenimizle ilişkimizi değiştirebildiği gibi, cinsellikle ilgili tutum ve düşüncelerimizi de şekillendirebilmektedir. Bazen de vajinaya ve/veya vulvaya temas etmeme hali bu gibi durumlarla ilişkili olabilmektedir.

Yaşadığın durum senin bireysel mastürbasyon deneyimin ve haz alış biçimi ile alakalı olabileceği gibi, bireysel ve toplumsal farklı faktörlerin kesişiminde çeşitli cinsel mit, değer ve alışkanlıklarla da ilişkili olabilir. 

Mastürbasyon ve orgazm boyutlarında mastürbasyon deneyimlerinin çeşitliliğine vurgu yapabiliriz. Bireysel haz alma şeklin ve dolayısıyla  mastürbasyon deneyimleri herkes için biriciktir. Mastürbasyon, en temel haliyle kendi bedenlerimizle kendi zevkimizi ve rahatlığımızı aramakla ilgilidir. Bu da, zevkli ve rahat hissetmediğimiz herhangi bir şey varsa, bunu yapmak zorunda olmadığımız anlamına gelir. Tıpkı bir cinsel partnerle fiziksel ve duygusal olarak iyi hissetmediğimiz herhangi bir şeyi yapmak zorunda olmadığımız gibi. Sonuç olarak, mastürbasyon yapmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur.

Ancak, bedenle ilişki sadece mastürbasyon deneyimlerini değil, sosyal ve toplumsal olarak ilişkilerimizi de şekillendirebilmektedir. Dolayısıyla eğer bu durum seni rahatsız hissettiriyorsa bir cinsel terapiste danışman senin için faydalı olabilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp