Soru :

Dinime her ne kadar cok olmasada bagliyim ama escnsellik hakkinda sorunlarim var kiz gibi davranmak makyaj yapmak vs sevmiyorum oyle bi derdim yok ama bir kasli erkek gordugumde yakisikli genc vs yasitim nedense bir ilgi var c*nsel anlamda ama sadece s:x olrk yani asik olma vs de yok hemcinsime olan s:x duygumdan kurtulmak istiyorum kizlardan hoşlanıyorum ne yapmaliyim

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle cinsel çekim ve romantik çekim arasındaki farkı biraz anlatarak başlamak isteriz. Cinsel çekim; cinsel olarak kimlere çekim duyduğunu tanımlarken, duygusal çekim ise duygusal olarak kimlerden hoşlandığın anlamına gelmektedir. Bunlar her zaman birbiriyle aynı olmak zorunda değildir. Bazen sadece cinsel çekim hissederken, hiç duygusal çekim hissedilmeyebilir veya sadece duygusal çekim hissedilerek hiç cinsel çekim hissedilmeyebilir. Bu deneyimlerin hepsi doğal ve biriciktir.

Bunlara ek olarak; cinsel ve duygusal çekim, cinsiyet kimliklerinden bağımsız şekilde kime cinsel ya da romantik çekim duyduğuna bağlı olarak şekillenir. Cinsellik ve duygusallık; tek bir yönelim ve tek bir kimlik özelinde tanımlanamayacak kadar çeşitlidir. Ayrıca cinsel ve romantik çekimlerimiz/duygularımız  bir çok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Cinsel ve romantik yönelimlerin bilimsel olarak her ne kadar nedenselliğini henüz bilmesek de herhangi biri tarafından ve sonradan (yetiştirilme tarzıyla, ”özenme”yle, psikolojik danışmanlıkla vb.) oluşturulup değiştirilemeyeceğine dair birçok bilimsel çalışma mevcuttur.

Kendini tanımak, nelerden veya kimlerden hoşlandığına karar vermek bir çok kişi için zaman alabilir. Kendini herhangi bir şekilde tanımlamak zorunda değilsin ve kendini tanımaya zaman verebilirsin. Ancak bu duygu durumu seni endişelendiriyor veya günlük yaşamını etkiliyorsa psikolojik danışmanlık desteği alman senin için güçlendirici olabilir.

Bunlara ek olarak, bu konuları uzmanlarla görüşüp danışabileceğin ve destek alabileceğin mekanizmalar da bulunmakta. Eğer istersen aşağıdaki bağlantılardan sana uygun olanı seçebilir, ücretsiz danışmanlık desteği alabilirsin.

 

1) Pembe Hayat Derneği:
(0549 100 06 88) numarasını arayabilir ya da psikolojikdanisma@pembehayat.org adresine yazabilirsin.

2) 17 Mayıs Derneği:

Buradaki başvuru formunu doldurarak, uygun danışmanlık hizmeti alabilirsin.

Son olarak, dilersen buradaki kaynaktan bu ve benzeri konularda sıkça sorulan soruları da inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp