Soru :

erkek arkadaşım ile ortak bir korunma yöntemi seçmeye çalışıyoruz. Kondom kullanıldığı zaman erkekler daha az mı zevk alır ya da boşalmaları uzun mu sürer? Doğum kontrol hapları ilişkiden ne kadar önce veya sonrasında kullanılmalıdır? Doğum kontrol hapı direkt bir eczaneden alınabilir mi yoksa öncesinde doktora gitmek mi gerekir?

Cevap :

Merhaba,

Cinsel ilişkilerde kondom kullanımı, hem istenmeyen gebelikleri hem de cinsel yolla aktarılan enfeksiyonları (CYAE) önlemede bilinen en etkili yöntem olmaktadır. Dilersen kondom ile ilgili detaylı bilgi için Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ve Kondom bilgi oturumunu buradan detaylı inceleyebilirsin.

Kondom kullanımı ve buna bağlı zevk alma durumu kişiden kişiye değişebilmektedir. Kimileri kondom kullanmanın sağladığı güvenle daha zevkli bir cinsellik deneyimlerken, kimi kişiler için rahatsız edici olabilir. Bunun yanı sıra kondomla beraber kullanılan kondoma uygun kayganlaştırıcı kullanımı da oldukça etkili ve zevkli olabilmektedir.

İstenmeyen gebelik önleyici yöntemler ise oldukça çeşitlidir. Dilersen İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliklerin Önlenmesi başlıklı bilgi oturumunu buradan inceleyebilir, yöntemlere ve detaylarına dair daha fazla bilgi sahibi olabilirsin. Ancak sorunda bahsetmiş olduğun doğum kontrol hapları mutlaka bir sağlık uzmanı tavsiyesi ve gözetiminde, sağlık uzmanının önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Burada önemli olan ve nutulmaması gereken konu; gebelik önleyici yöntemler sadece gebeliğin önlenmesini sağlar, CYAE’ler konusunda herhangi bir etki sağlamaz.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp