Soru :

Erkek arkadaşım ilk defa bana yaptığı oralda tat konusunda rahatsızlık duyduğunu söylüyor bu kişisel bi durum mudur acaba yoksa onun için yeni bir şey olduğundan mı garip geliyor ve nasıl çözülebilir?

Cevap :

Merhaba,

Vajina, rahim ağzı ile vajina açıklığı arasında uzanan, uzunluğu kişiden kişiye farklılık gösterebilen kaslı bir yapıda, esnek bir kanaldır. Vajina açıklığı ile başlayan ve uç kısmında rahim ağzının yer aldığı kanal şeklinde bir yapıdır. Vajina girişinde bulunabilen salgı bezleri çeşitli uyarılmalarla vajinanın kayganlaşmasını sağlayabilir.

Vajinanın kendine özgü bir florası vardır. Bu sebeple kendi kendini doğal olarak temizleme özelliğine sahiptir. Vajinayı saran sağda ve solda dış dudakların iç yüzlerinde yer alan, klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına uzanan kıvrımlı yapılar olan küçük (iç) dudaklar ise koku bezleri, kan damarları ve sinir ağları yönünden zengin, esnek bir dokuya sahiptir. 

Vajinadan gelen kokular vajina ve vulvanın yapısı dolayısıyla oldukça olağan olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlar veya başka vücutta olağanın dışındaki bulgular sebebiyle de olabilir. Eğer kokular bedeninin normalinden farklılaştıysa ya da bu durum seni rahatsız ediyorsa en güvenilir ve sağlıklı cevap için bir sağlık uzmanına danışman iyi olabilir. 

Bununla beraber, cinselliğe dair tercih edilen, zevk duyulan pratikler değişkenlik gösterebilir. Her kişinin zevk aldığı ve almadığı deneyimler partner/ler veya duruma göre farklılaşabilir, değişebilir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olarak, güvenli cinselliğin yaşanmasına da zemin oluşturur. 

Partner(ler)le güvenli cinsellik deneyimi konusunda daha fazla bilgi için “Güvenli Cinsellik ve Onay” oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp