Soru :

Tampon kullanmak zararlı mı?

Cevap :

Merhaba,

Tamponlar, birbirine bastırılmış küçük, yumuşak, pamuklu ürünlerdir. Silindirik şekli sayesinde parmakla kolayca vajinaya yerleştirilebilir. Tamponun bir diğer ucunda bulunan ip sayesinde tampon, kullanıldıktan sonra rahatça çekilip, atılabilir. 

Regl ürünleri çeşitlidir. Kişiler kullanacağı regl ürününü seçerken özelliklerine bakarak kendisine en uygununu tercih edebilir. Tampon kullanımına bakıldığında; kullanıcılar için rahatlığı, kolay taşınabilirliği ve kullanılabilirliği, bununla beraber kokusuz olması ve yüzerken bile kullanabiliyor olunması gibi özeliklerinin olduğundan bahsedebiliriz. Ek olarak tamponlar, bazı kişiler için kullanımı zor olması, çevre dostu olmaması, bazen tamponu çıkarmanın  unutulabilmesi gibi özellikler de eklenebilir. Tampon kullanımının getirdiği bir risk deToksik Şok Sendromu (TŞS)  enfeksiyonunun riskini artırabilmesidir. Ancak bu tamponun TŞS’ye neden olduğu anlamına gelmemektedir. Tampon yaygın olarak kullanılan bir üründür ve tampon kullanımına bağlı TŞS görülme sıklığı oldukça azdır.

Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Vajinanın uzantısıdır. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Zaten her bedende vajinal zar (kızlık zarı) bulunmayabilir. Tampon kullanımı ile bakireliğin ilişkisinden söz edemiyoruz. Ancak yaşadığın kaygı çok fazla ise seni güvende hissettirecek regl ürünlerinden bir tanesini tercih edebilirsin. 

Tüm bunlarla beraber regl dönemi ve regl döneminde kullanılabilecek diğer regl ürünleri ile ilgili bilgi almak istersen Bedenim oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp