Soru :

Erkek arkadaşım mutlu olsun diye seks yapıyormuş gibi hissediyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

Cevap :

Merhaba,

Seks duygusal ve romantik ilişkilenmelerin temelini oluşturan bir olgu olmadığı gibi, bir ilişkinin sürdürülmesinde illa olması gereken bir konu değildir.

Her şeyden önce seks yapmamakta herhangi bir sorun yok. Bu, partnerini sevmediğini anlamına gelmez. Sırf romantik/duygusal bir ilişki içerisinde olmanız, seks yapmanız gerekliliğini doğurmaz. Romantik ilişkilerde kişilerin karşılıklı rızalarına dayalı istedikleri kadar, çok, az veya hiç seks yaşamayabilirler. Bunların hepsi tamamen olağandır ve kişilerin karşılıklı kararlarına bağlıdır.

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Romantik ilişkilerdeki birçok insan hiç seksi deneyimlemez ya da çok az seks yapar ya da cinselliği farklı şekillerde (öpüşmek, okşamak, sarılmak vs.) deneyimleyebilirler. Bunlar kişilerin karşılıklı rızalarına ve isteklerine göre değişebilir. Güvenli bir cinsellik deneyimlemek için bu eyleme her iki tarafın da rızalarının olması gerekiyor. Güvenli Cinsellik ve Onay ile ilgili detaylı bilgi için ilgili eğitim modülüne buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp