Soru :

Biseksüel topluluğun bir üyesi olmak zorunluluk mu? Arkadaşlarım biseksüel olduğumu söylüyor ama öyle miyim bilmiyorum. Öyle de olsa başkasına açılma ihtiyacı hissetmiyorum.

Cevap :

Merhaba,

Cinsiyet kimliğinden ve cinsel yönelimden bağımsız olarak herkesin istediği topluluklara ait olabilme, içine girmek veya girmemek gibi tercihleri vardır ve bu sadece o kişilerin istekleri doğrultusunda gelişebilir. Kendini ait ve mutlu hissettiğin her topluluğun üyesi olabilirsin ancak bunların hiçbiri bir zorunluluğu tanımaz. 

Cinsiyet kimliği, cinsel yönelim veya cinsiyet ifadesi açılıp açılmamaktan öte, kendini en iyi hangi şekilde ifade edebildiğin ve hangi şekilde var olmak istediğinle alakalı. Açılmak önemli ve güçlendirici bir süreç olmakla beraber, kimsenin başkalarına açılmak zorunluluğunu getirmiyor. Kişiler ailelerine, arkadaşlarına veya çevrelerine kendilerini daha iyi ifade edeceklerini düşündükleri için açılabilirler ama bu zorunluluktan ziyade istekle de alakalı olabilir.

Biseksüellik birden fazla cinsiyetten hoşlanmak demektir, sadece “kadın” ve “erkek”ten hoşlanmak anlamına gelmez. Biseksüeller de tıpkı diğer cinsel yönelimler gibi bir “taraf” seçmek zorunda değildirler. Monoseksüel (herkesin belli bir cinsiyete yöneldiği ya da yönelmesi gerektiği varsayımına dayanan toplumsal yapı) olmaları kişileri kararsız yapmaz veya bir karar vermek zorunluluğu getirmez.

Bunun yanı sıra, cinsel yönelimler sabit olmayabilir, kişiler akışkan olarak cinsel deneyimlerini yaşayabilirler ama bu, biseksüelliğin “tam olmayan”, “ara” bir yönelim anlamına gelmemelidir. Kişiler özgürce ister kendilerine, isterse de çevrelerine kendilerini ifade edebilmeli.

Ek olarak ilgini çekerse aşağıda bir kaç kaynağa bakabilirsin:

https://kaosgl.org/haber/kaos-gl-sozluk-biseksuel

https://kaosgldernegi.org/images/library/2019biseksuel-19-web.pdf 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp