Soru :

erkek arkadaşımla ilişkiye girmeye karar verdik benim ilk seferim olcaktı kendimi sıkmadın veya kasmadım fakat penisi vajinama girmedi zorladık biraz garip bi yırtılma hissi geldi herhangibi bi kanama da olmadı ilişkiye girmemiz nerdeyse imkansız gibi oldu o an bir çok pozisyon denedik falat olmadı parmakla denediğim zatan kolayca girdi neden ilişkiye girmedim vajinamda bi sorun mu var?

Cevap :

Merhaba,

İlk cinsellik deneyimleri biriciktir ve genellikle filmlerdeki veya pornolardaki gibi görünmez. Bazen cinsellik deneyimlerinde beklentiler deneyimlerle örtüşmeyebilir. Bu durumda, endişelenmeye gerek yok, beklediğin kadar iyi olmaması, diğer deneyimlerinin de iyi olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu bağlamda; ilk olmasından veya kaçıncı olduğundan bağımsız olarak, cinselliği deneyimlemenin doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. İyi bir cinsellik; mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyler yapmaktan çok, partner/lerle rahat hissetmek, karşılıklı güvenmek ve iletişim kurabilmek ile ilgilidir. Dilersen daha önce ilk cinsellikle ilgili yazdığımız blog yazılarımızı buradan okuyabilirsin.

Öncelikle, ilk cinsellik deneyimlerinde kanamanın olması kadar olmaması da doğaldır. Genellikle ilk cinsellikte kanamaya vajinal zarın (kızlık zar) gerilmesi veya zorlama neden olabiliyor. Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Herkesin vajinal zarı farklıdır ve vajinal zarların kalınlığı, derinliği kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca her bedende vajinal zar (kızlık zarı) bulunmayabilir. 

Bunlara ek olarak, ilk cinsellikte penetrasyon bazı kişiler için zor veya imkansız olabiliyor. Bunun  fiziksel, psikolojik, mekansal ve zamansal gibi birçok nedeni olabilir. İlk cinsellikte zorlama olmaması, bedeni olabildiğince rahatlatmaya çalışmak, kişinin kendini güvende ve iyi hissettiği davranışları gerçekleştirmek, partnerle iletişimi arttırmak önemlidir. İlk ilişkide penetrasyonun gerçekleşememesi vajina ile ilişkili bir problem olduğu anlamına gelmez. Yine de eğer devam eden ilişkilerde penetrasyon çok zor ya da imkansız olursa bir sağlık uzmanına ya da cinsel terapiste gitmek faydalı olabilir. 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp