Soru :

Erkek arkadaşımla yaklaşık 3 senedir birlikteyiz. Başlarda yani yaklaşık 1 yıl kadar düzenli giden bir cinsel ilişkimiz vardı. Ama son 1 senedir cinsel olarak kendimi çok isteksiz hissediyorum. Cinsel ilişki esnasında kendimi kötü hissediyorum. Ayrıca artık onu arzulamıyorum. Ama onu hala seviyorum bana kendimi değerli hissettiriyor. Doktora gitmeli miyim? Ya da bu bir hastalık olabilir mi?

Cevap :

Merhaba,

Kişiler ve kişilerin deneyimledikleri ilişkiler biriciktir. Bu nedenle bu gibi konularda kesin bir şeyler söylemek imkansızdır. Özellikle bu gibi kişisel konulardan uzman desteği almak süreci kolaylaştırabilir. 

Ancak genel olarak ilişkilerde cinsellikle ilgili yaşanan isteksizlikler partnerle alakalı olabileceği gibi partnerden bağımsız, kişisel de olabilmektedir. Nedeni ne olursa olsun, partnerle açık bir diyalog kurulması ve nasıl hissettiğin konusunda iletişim sağlanması olumlu sonuçlar verebilir. Cinsellik ve cinsel isteksizlik ile ilgili kişilere veya ilişkiye doğrudan etki yapabilen bazı faktörler olabilir. Bunlar varsa kullandığınız gebeliği önleyici yöntemler, beden algısı, stres, anksiyete, depresyon, orgazm olamama, ilişkiden sıkılma, ilişki çatışması veya zaman ayıramama gibi bir çok konu da değerlendirilebilir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp