Soru :

Eşcinsellik hakkında bazıları doğuştan, bazıları da sonradan yapılan bir tercih olarak nitelendiriyorlar. Tam olarak doğrusu nedir?

Cevap :

Merhaba,

Eşcinsel, kendi cinsiyetinden kişilere duygusal, romantik ve cinsel yönelim içinde bulunan kişileri tarifler. Bu bağlamda, cinsel yönelim, kişinin hangi cinsiyete yönelik cinsel ve duygusal çekim duyduğuyla ilgili bir özelliktir. Farklı cinsel yönelimlerin varlığı insan cinselliğinin çeşitliliğinin doğal bir sonucudur. Dilersen, daha önce bu konulara da değindiğimiz, İlişkiler Çeşitli’dir blog yazımızı buradan okuyabilirsin.

Cinsel yönelimlerin hiçbiri diğerinden daha doğal, daha sağlıklı, daha üstün, daha “normal” değildir. Her tür cinsel yönelimle ilgili genel kabul cinsel yönelimin bir seçim/tercih sonucu olmadığıdır, zira bireyler hayatlarının herhangi bir döneminde hangi cinsiyetten kişilerden hoşlanacaklarına, aşık olacaklarına, cinsel olarak uyarılacaklarına karar vermezler. Yani, eşcinsellik bir tercih durumundan ziyade, cinsel yönelim olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla cinsel yönelim doğuştan gelen bir özellik olarak, bizim insan olarak ne olduğumuzun ifadelerinden birisidir. Değerlerimiz, tutumlarımız, davranışlarımız, fiziksel görünümümüz, inanışlarımız, duygularımız, kişiliğimiz, sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler, kişiliğimiz ve sosyalleşme alanlarımızla şekillenir.  Dolayısıyla kişi hem zevk aldığı hem de kendi değerleriyle ortaklaşan deneyimleri yaşama hakkına sahiptir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp