Soru :

Eşimle ilişkiye girdik ben bosalmama yakın çıkarken oda yukarı hareket etti biraz kaçmış olmasından şüpheleniyoruz adet dönemi bittiği gün oldu bu olay eğer kaçmış ise hamile kalma oranı nedir

Cevap :

Merhaba,

Bahsettiğin durumda gebelik riskli oldukça düşük olmasına rağmen yine de risk vardır. Gebelik şüphesi için bir gebelik testi yaptırmanız uygun olabilir. Gebelik testleri genellikle korunmasız cinsel ilişkiden 21 gün sonra veya regl gecikmesinden sonra yapılmaktadır. Ancak erişebileceğiniz bazı erken testler de mevcuttur. Bu konuda eczanelere başvurarak uygun testi talep edebilirsin.

Gebeliğin önlenmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Geri çekme uygulaması ise bu yöntemlerden biri değildir ve etkili olma ihtimali de düşüktür. Bu nedenle, kullanım açısından kullanım pratiğinize uygun güvenli gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için ilgili Riskli ve/veya İstenmeyen Gebeliği Önleyici Yöntemler eğitim modülünü inceleyebilirsin. Size en uygun yöntemi bir sağlık uzmanı ile birlikte belirleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp