Soru :

Merhaba, ben Şubat ayında genital herpese yakalandım ilaç tedavisi gördüm 15 gün boyunca Mart ayında kontrole gittiğimde herhangi bir aktifliği olmadığı söylendi,bu tedavi sürecinde çıkan siğillerden çok fazla kanama gördüm,Nisan ayına kadar regl olmadım,Nisan ayında eski adet tarihimle aynı olacak şekilde regl oldum ,daha sonra korunmasız cinsel ilişki yaşadım ve ertesi gün hapı kullandım Mayıs ayında, Nisan ayından beri tekrar adet görmedim 2 seferdir max 48 saat olacak şekilde ara kanama yaşıyorum ,bunun sebebi ne olabilir mi ?Kullandığım ilaçların etkisi mi ,gebelik şüphesi mi ?

Cevap :

Merhaba,

Bahsettiğin semptomların pek çok sebebi olabilir. Hem tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar hem de ertesi gün hapının yan etkileri regl olmama ve regl düzensizliğine sebep olmuş olabileceği gibi farklı sebepler de olabilir. Bu konuda en doğru cevabı sağlık uzmanı verecektir. Hastanelerin kadın doğum bölümlerine başvurabilirsin. 

Gebelik şüphen varsa bir gebelik testi yaptırman uygun olabilir. Gebelik testleri genellikle korunmasız cinsel ilişkiden 21 gün sonra veya regl gecikmesinden sonra yapılmaktadır. Ancak erişebileceğin bazı erken testler de mevcuttur. Bu konuda eczanelere başvurarak uygun testi talep edebilirsin.

Gebeliğin önlenmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kullanım açısından bedenine ve kullanım pratiğine uygun güvenli gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için ilgili Riskli ve/veya İstenmeyen Gebeliği Önleyici Yöntemler eğitim modülünü inceleyebilirsin. Sana en uygun yöntemi bir sağlık uzmanı ile birlikte belirleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp