Soru :

Hayatımdaki insanla cinsel ilişkiyi istiyoruz ama tam girmek istşyor sonra o an vazgeçiyor ve zrvk almıyor gibi bunun,için ne yapabilirim onu o an etkileyecek ne gibi şeyler yapabilirim

Cevap :

Merhaba,

Eğer partnerin cinsel ilişki ile ilgili kendisini hazır veya rahat hissetmiyorsa, partnerinin kendisini hazır hissedeceği zamana kadar beklemenin faydası vardır. Bir çok kişi için cinsellik kolay ve keyifli bir süreç olsa da, kimileri için cinsellik çeşitli nedenlerle zor olabilmektedir. 

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

İyi ve keyifli bir cinsellik için en önemli başlıklardan birisi “onay”dır. Katılan herkesin her zaman  bilinçli onayı olması önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir şeye onayının olması, başka bir şeye de onayın olduğu anlamına gelmez ve eğer taraflardan birisi devam etmek istemiyorsa, herhangi bir noktada hayır demek veya durmak hiç sorun değildir. Sen veya partnerin süreç içerisinde fikrinizi değiştirebilirsiniz. Bu durumda hayal kırıklığına uğramak da çok doğaldır. Ancak partnerin hayal kırıklığını veya üzüntüsünü gidermek için istenmemesine rağmen cinselliğe devam etmek, onay kapsamına girmemektedir. Bu nedenle başka bir zaman karşılıklı olarak hazır hissettiğiniz bir zamanda cinselliği yeniden deneyimlemeniz daha iyi olabilir.

Cinsellik deneyimleri kişilerin isteklerine ve hislerine göre çeşitlenebilmektedir. Deneyimler kişiye özeldir, biriciktir. Bir şeyi deneyimlemenin tek, doğru bir yolu yoktur. Ne zaman cinselliği yaşanacağına sadece ortak karar verebilirsiniz. Asıl önemli olan seçimler konusunda herhangi bir baskı olmadan rahat olmak ve bunun deneyimlemeye hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır hissediyor olmaktır.

Güvenli cinsellik konusunda daha fazla bilgi için güvenli cinsellik ve ilk cinsellik blog serimizi, blog yazıları sayfamızdan inceleyebilirsin. Buna ek olarak, bilgi oturumları sayfamızda yer alan, Güvenli Cinsellik ve Onay bilgi oturumuna bakabilir ve güvenli cinsellik konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp