Soru :

sevgilimle beraber olmak istiyorum ama bedenimden utanıyorum erkekler böyle şeylere cok dikkat eder mi bilmiyorum ve bu beni cok geriyor ona güvenmediğim icin beraber olmadığımı düşünüyor nasıl yenebilirim

Cevap :

Merhaba,

Bedeninden utandığını belirtmişsin. Bu noktada tüm bedenlerin biricik, güzel ve değerli olduğunu hatırlamak önemlidir. Toplumsal ve çevresel olarak, birçok ideal beden algısı yaratılmaktadır. Ancak bunlar gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu ideal bedenler ise genellikle dergi, kapak, porno ve reklam gibi ürünlerin bir yansıması olarak görülmektedir. Bedenlerimiz toplumun veya partnerlerin beklentilerini karşılamak zorunda değildir. 

Flört ve ilişkiler söz konusu olduğunda, kişinin bedeninden utanması deneyimlerini büyük ölçüde etkileyebilir. Düşük öz saygıya sebep olabilir, bu da kimi seçtiğimizi, nasıl davranılmasını beklediğimizi, ne tür sınırlara sahip olduğumuzu ve başkalarına nasıl davrandığımızı etkiler. Ayrıca, samimi olma ve zevk alma noktalarında da olumsuz etkisi olmaktadır. 

Genellikle beden utancının üstesinden gelmek için dışarıdan değil, içeriden değişim gerekir. Bazen vücudumuz hakkında daha iyi hissetmek çok uzak, hatta imkansız görünebilir. Vücudumuzla ilgili utancın üstesinden gelmeye başlamak için, nasıl olacağını henüz bilmesek de ilk adımda olasılıklara açık olmak önemlidir. Bedenden utanmanın üstesinden gelmek bir süreçtir ve herkes için yöntemler farklılaşabilir. O yüzden doğrudan şunu yapabilirsin diyemiyoruz. Ancak  “Beden olumlama” veya “Beden nötrleme” gibi oldukça önemli hareketler var ve bunlarla ilgili okumalar yaparak başlayabilir, kendi sürecini başlatabilirsin. Eğer mümkünse süreçte bir uzmandan danışmanlık almak da iyi gelebilir. 

Ek olarak, eğer bu ilk cinsellik deneyimin olacaksa, ilk cinsellik öncesi birçok nedene bağlı olarak gergin hissediyor olmak doğaldır. Ancak bu gerginliğin, korku ve panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olması önemlidir. İlk kez cinsellik yaşamak, endişe veya sıkıntıya neden olan bir şey değil, yapmak istediğin ve yapmak için heyecanlı hissettiğin bir şey olmalıdır. Burada önemli olan konu; herhangi bir baskı hissetmeden, kendi bireysel kararını verebiliyor olmandır. Dilersen ilk cinsellikle ilgili detaylı ele aldığımız blog yazılarını buradan okuyabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp