Soru :

Hoşlandığım kişinin HIV olduğunu öğrendim. Henüz herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadık ancak yaşamak istersek kondom dışında nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap :

Merhaba,

Hoşlandığın kişinin veya partnerinin HIV ile yaşıyor olması duygusal ve cinsel ilişki için herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Eğer partnerin, düzenli tedaviye  (Anti Retroviral Tedavi ) erişebiliyor ve 6 aylık süre ile kandaki virüs yükü belirlenemeyen seviyede kaldıysa, bu durumda korunmasız (kondom vb.) cinsel ilişkilerde dahi HIV aktarımı söz konusu değildir. Bunu B=B şekilde daha yaygın görebilirsiniz. Açılımı ise “Belirlenemeyen=Bulaşmayan”dır. Bu durumda kondom kullanıp kullanmamak ise kişilerin bireysel kararına bağlıdır. Çünkü, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar (CYAE) çeşitlidir ve Antiretroviral Tedavi sadece HIV’e yönelik etki oluşturmaktadır. Bu nedenle cinselliği yaşama kararı alırsanız, HIV’den ziyade olası diğer CYAE’leri önleme amaçlı kondom kullanmayı düşünebilirsiniz. CYAE’ler ile ilgili eğitim modülünü buradan inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, eğer bir gebelik durumu söz konusu olursa, kondoma ek olarak gebelik önleyici yöntemler de isteğe bağlı tercih edilebilir. İstenmeyen gebeliğin önleyici yöntemlerle ilgili buradan ilgili eğitim modülünü erişebilir ve detaylı inceleyebilirsin.

Buna ek olarak, HIV önlemede kullanılabilecek bir diğer önleyici yöntem PrEP (temas öncesi önleyici tedavi)’tir. PrEP, HIV ile yaşamayan ancak HIV ile enfekte olma ihtimali yüksek olan kişilerin kullandıkları bir önleyici tedavi yöntemidir. Türkiye’de PrEP erişilebilirdir ancak genel sağlık sigortası kapsamında olmadığı için sadece  yüksek bir ücret karşılığında erişilebilmektedir. Dilersen, HIV ve AIDS ile ilgili detaylı bilgiye ilgili eğitim modülünden erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp