Soru :

Merhaba aktif bir eşcinselim. Yeni yeni çok partnerli düzenli bir seks hayatına adım attım. Şuana kadar kondomsuz bir ilişki yaşamadım ama sürtünme yoluyla bir kaç kere insanlarla birlikte oldum. Bu herhangi bir hastalık kapmama sebep olur mu? Bundan sonra hangi testleri düzenli olarak yaptırmalıyım?

Cevap :

Merhaba,

Cinsel yönelim, cinsel kimlik ve cinsiyet ifadesinden bağımsız olarak, düzenli veya aktif cinsel hayatı olan kişilerin düzenli olarak, 3-6 ayda bir cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar (CYAE) testleri yaptırmaları önerilmektedir. 

Sürtünme ile birçok enfeksiyonun doğrudan aktarım durumu olmasa da, bazı enfeksiyonlar için cilt teması veya cilt teması esnasında var olan açık veya örtük yaraların sürtünmesi sonucunda enfeksiyonların aktarımını söz konusu olabilir. Bu nedenle, tek bir CYAE’ye yönelik değil, tüm yaygın bilinen CYAE’lere yönelik düzenli test yaptırmak önemlidir. CYAE’ler ile ilgili kapsamlı; test tanı ve tedavi süreçlerine yönelik bilgiye, Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar eğitim modülünden erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp