Soru :

İlk seks deneyimim olacak kaç dakika sürer ve boşalmamak için ne yapmaliyim?

Cevap :

Merhaba,

İlk kez cinsellik yaşamaya karar verdiysen, bunu gerçekleştirmenin doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını söylemek ile başlamak iyi olabilir. En önemli şey, seni ve partner(ler)ini rahat, güvende ve iyi hissettiren şekilde hareket etmenizdir.

Birçok kişi ilk cinsellik deneyimi öncesi gergin hissediyor olabilir. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğününde gergin olmak doğaldır. Ancak bu gerginlik korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır.

Seks yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. İyi seks, mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyleri yapmaktan çok, biriyle rahat hissetmek, ona güvenmek ve partner(ler)le iletişim kurabilmek ile ilgilidir. Bununla beraber seksin süresi kişilere, mekana, zamana ve benzer birçok faktörden etkilenerek değişiklik gösterebilir. Seksi nasıl tanımladığın, bireysel beklentiler ve karşılıklı arzular da seksin ne kadar sürebileceğini etkileyen faktörlerdendir.

Cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir davranışa/eyleme onayının olması, başka bir konuda onayın olduğu anlamına gelmez ve devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır diyebilir veya durabilirsin. Bunlar tamamen doğaldır. Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili eğitim modülüne buradan ulaşabilirsin. 

Boşalmamaktan kast ettiğin şey erken boşalmamaksa bunun önlenmesinin bir kaç yolu olabilir. Bunlar; cinsellik öncesi mastürbasyon yapmak, geciktirici özelliği olan  kondom kullanmak veya aralıklarla devam etmek olabilir. Bunları partnerinle konuşarak da gerçekleştirebilir veya beraber yeni yöntemleri keşfedebilirsiniz. Ancak bu konu seni çok endişelendiriyor ise bir sağlık uzmanı ile görüşmen iyi olabilir.

İlk veya kaçıncı olmasından bağımsız olarak cinselliği deneyimlemeden önce Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ve İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliği Önleyici Yöntemlerle ilgili bilgi almak; kişinin kendisine uygun olan korunma yöntemleri hakkında bilgi sahip olmasına ve dolayısıyla bilinçli kararlar vermesine ve güvenli cinsellik deneyimlenmesine  olanak sağlar. İlgili eğitim modüllerimize buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp