Soru :

Kız arkadaşım bana fanteziler öneriyor ancak uygulamaya çekiniyorum üzerinde bir tahakküm kurmak istemiyorum bunu kendisine söyledim feminist cinselliğin mümkünlüğünden bahsetti ancak bununla ilgili geniş kapsamlı bir kaynak bulamadık. Onlyfanste bununla ilgili içerik yapan bir yönetmen var onu izledik ama okuyabileceğimiz kaynaklar var mı?

Cevap :

Merhaba,

Cinsellik deneyimleri çeşitlidir ve fanteziler de cinsellik pratikleri içerisinde yer alan cinselliğin doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. Kişilerde cinsel uyarılma oluşturan her türlü hayal ve zihinsel imgelem cinsel fantezi olarak tanımlanabilir. 

Cinselliğin bir gereklilik olarak değil, keyif olarak yaşanması için öncelikle kendi arzularının, fantezilerinin farkına vararak zenginleştirmek, ardından partner ile paylaşılan ortak arzular varsa bunları keşfetmek daha uygun olabilmektedir. Partnerlerin birlikte, güvenli alanlar oluşturarak, karşılıklı onaya dayalı çeşitli cinsellik pratiklerini deneyimlemeleri olağandır. Hatta yapılan araştırmalar, cinsel iletişimde partnerlerin birbirlerine fantezilerinden ve isteklerinden bahsetmelerinin cinsellikten aldıkları doyumu ve hazzı arttırdığını göstermektedir.

Bu bağlamda; tahakküm, esaret, baskınlık ve boyun eğme/sadomazoşizmi içeren çeşitli cinsel uygulamaların içine alan bir kavram olan BDSM’i anlatmak iyi olabilir. BDSM deneyimleyen kişilere göre çeşitlilik gösterse de en yaygın uygulama pratikleri genellikle öznelerden birinin baskın ve diğerinin itaatkar olduğu belirli roller üstlenmesini içerebilmektedir. Bunlar sadece sadece erkeğin baskın olduğu değil, kadının da baskın olduğu bir şekilde de deneyimlenebilir Bu uygulamalar, belirli konularda rol yapma veya acıyla oynama gibi şeyleri de içerebilir. Ancak BDSM’in kişilerin karşılıklı rızaları dahilinde geliştiğini ve herhangi bir şiddet veya tahakküm çatısı altına girmediğini belirtmekte fayda var. 

Bu veya diğer fantazileri içerisine alan cinsellik pratikleri onayı ve güvenli bir ilişkilenmeyi merkeze aldığında, feminist bir cinselliğe de alan açtığı söylenebilir. Maalesef ki, bu konuda Türkçe yeterli kaynak olmasa da, feminist cinselliğe dair bir kaç okuma ve dinleme önerisine aşağıda erişebilirsin:

İlgini çekebilecek blog yazıları:

 

İlgini çekebilecek podcastler:

 

İlgini çekebilecek kitaplar

  • Yaşasın orgazm-Dorian Solot 
  • Vajina Kitabı-Jen Gunter
  • Come As You Are – Dr. Emily Nagoski
  • Better Sex Through Mindfulness – Dr. Lori Brotto
  • Mind the Gap-Karen Gurney

 

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp