Soru :

Merhaba. Doğum kontrol hapı kullanıyorum, hapa başladığımın 4.günü korunmadan cinsel ilişkiye girdim. En erken ne zaman gebelik testi yaptırabilirim? Ve hangi test türünü yaptırmalıyım? Hamile kalmak istemiyorum. Teşekkür ederim.

Cevap :

Merhaba, 

Bu durum kullandığın haplara (kombinasyon veya progestin hapları) göre değişebilmektedir. 

Bu sebeple gebeliği önleyici hapları mutlaka sağlık uzmanına danışarak kullanmak önemlidir. Örneğin; bazı haplar kullanıma başladıktan 7 gün sonra etkili koruma sağlamaya başlarken bazıları 2 gün sonra etkili koruma sağlamaya başlayabilir. İlerisi için hizmet aldığın sağlık sunucusundan gerekli bilgileri talep edebilirsin.

Gebelik şüphen var ise bir gebelik testi yaptırman uygun olabilir. Gebelik testleri genellikle korunmasız cinsel ilişkiden 21 gün sonra veya regl gecikmesinden sonra yapılmaktadır. Ancak erişebileceğin bazı erken testler de mevcuttur. Bu konuda eczanelere başvurarak uygun testi talep edebilirsin.

Bununla beraber gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili detaylı bilgili için İstenmeyen ve/veya riskli gebeliklerin önlenmesini eğitim modülümüzü inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp