Soru :

Mastürbasyon yaptığımda boşalıp boşalmadığımı anlayamıyorum. Titreme yaşıyorum ama boşalıyor muyum idrak edemiyorum nasıl anlarım?

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle sorunun cevabına boşalma ve orgazmın farklı  iki fizyolojik süreç olduğunu belirterek başlayabiliriz. Boşalma, bazen orgazmın eşlik ettiği bazen de tek başına gerçekleşen, cinsel organlardan cinsel sıvıların( vajinal sıvı, meni sıvısı) vucüttan çıkışı için kullanılan bir kavramdır. Orgazm ise, cinsel uyarılmanın doruk noktasına ulaştığı ve sonrasında yoğun bir haz hissi yaşanan cinsel bir tepkidir. Orgazmın sadece cinsel organlarda değil, vücudun diğer bölgelerinde de hissedilebilir fizyolojik etkileri olabilir. 

Eğer kast ettiğin orgazm olup olmadığını anlayamamak ise; orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğu değil, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz.  Orgazm sonrası, genellikle rahatlama hissi ve azalan bir uyarılma hissi hissedilir. Orgazm klitoral ya da vajinal olarak tanımlanmaktansa çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler farklı yollarla orgazm olabilmektedir.

Mastürbasyon yaparken orgazm olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır. Orgazm öncesinde ve sonrasında yaşanılan duyguların farklı olmasıdır. Genellikle, orgazm öncesi uyarılma hissi artar ve orgazm anında doruğa ulaşır. 

Mastürbasyon sırasında, kişiler orgazm yaşayabilirler. Orgazm esnasında, vajinal duvarlarda meydana gelen kasılmalar olabilir ve/veya pelvik bölgede zevk hissedilebilir. Orgazm esnasında, vücudundaki kaslar kasılabilir ve titremeler yaşayabilirsin. 

Yine de, her kişi kendine özgüdür. Herkesin cinsel deneyimleri farklıdır ve biriciktir. Dolayısıyla burda yaşadığın deneyimin orgazm olup olmadığını söyleyemeyiz. Ancak önemli olan, kendini rahat hissettiğin ve zevk aldığın cinsel aktiviteleri keşfedebilmen ve deneyimleyebilmendir. 

Hem bedeni tanıma ve bedenle ilişkilenme hem de orgazm deneyimlerine dair farklı okumalar yapmak, alışılan davranışlara ek olarak mastürbasyon deneyimlerini çeşitlendirmek kendi orgazm deneyimlerini keşfetmek ve farklı yollarla orgazm deneyimlemek için faydalı olabilir. İlgini çekebilecek bazı blog yazılarına buradan, bilgi oturumlarına ise buradan ulaşabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp