Soru :

Sex sırasında orgazm olamıyorum. Bazen partnerimden ciddi anlamda soğuyorum. Sex yapmak istediğinde ben istemiyorum. Bu durum çok nadir ama bazen çok sık oluyor…

Cevap :

Merhaba,

Cinsel ilişki sırasında orgazm olamama ve cinsel isteksizlik sorunları oldukça yaygın bir durumdur ve birçok insan tarafından yaşanmaktadır. Bunların ise çeşitli nedenleri olabilmektedir. 

Cinselliğimiz, düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer, davranış, uygulama, rol ve ilişkiler aracılığıyla yaşanır, paylaşılır ve ifade edilir. Dolayısıyla herkesin cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı ve şekli farklılaşabilir. Önemli olan, cinselliği belirli bir tekniği ve belirli zamanının olmadığını hatırlamaktır. Cinsellik, en temelinde dahil olan kişilerin keyifli ve haz veren bir deneyim yaşaması ile ilişkili bir süreçtir. Ancak bunun ötesinde cinselliğimiz ve cinselliğe yönelik algılarımız ve tutumlarımız, içerisinde bulunduğumuz toplum, çevre ve kültür gibi çoklu etkenlerle de şekillenir. Bu durum ise deneyimlediğimiz cinselliğin tatmin ve memnuniyet oranını şekillendirmektedir.

Öncelikle, bir sağlık uzmanına danışarak, cinsel sağlığını etkileyen herhangi bir tıbbi durumun olup olmadığını emin olabilirsin. Ayrıca, stres, kaygı ve depresyon gibi duygusal faktörler de cinsel isteksizliğe ve orgazm olamamaya neden olabilir. Bu nedenle eğer bu süreç seni endişelendiriyor ve yaşamını etkiliyorsa bir terapistle konuşmak sana yardımcı olabilir.

Ek olarak, orgazm ile ilgili birkaç konuya değinmek iyi olabilir. Penisi veya vulvası olan kişilerde orgazm deneyimleri çeşitlenebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra cinsiyetlerden bağımsız olarak birçok faktöre bağlı olarak orgazm olma deneyimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Önemli olan kişilerin nasıl orgazm olduğu değil, zevkli bir deneyim yaşamasıdır. Orgazmdan sorumlu organ beyindir ve orgazm belirli bir organın uyarılması ile sınırlandırılamaz. Orgazm klitoral ya da vajinal olarak tanımlanmaktansa çok boyutlu (zihinsel, duygusal ve fizyolojik bağlamlar bütüncül olarak) ele alınmaktadır. Çünkü kişiler farklı yollarla orgazm olabilmektedir.  Ancak klitorisi olan kişiler için klitoral uyarılmasının öneminin altını çizmek gerekmektedir. Bu noktada partnerle iletişim ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilmemiz orgazm için önemlidir. Burada önemli olan konu ise klitorisin sadece dışardan görünen kısmının değil, kişinin onayı dahilinde ve zevk alacağı şekilde bölgesel uyarılması gerektiğidir. Ayrıca, klitoral uyarılma yöntemleri kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu nedenle hangi şekilde klitoral uyarılmadan zevk aldığını keşfetmek önemli bir adım olabilir. Bunu hem mastürbasyonla hem de partnerinle iletişim kurarak/paylaşarak keşfedebilirsin. Özellikle mastürbasyon cinsellikte nelerden zevk aldığımızın, bedenimizin hangi bölgelerinden uyarıldığını keşfetmenin en iyi yöntemlerinden birisi olabilmektedir. İstersen buradan mastürbasyonla ilgili blog yazımızı da okuyabilirsin

Son olarak, partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde dahil olan kişiler, karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilere saygı duymalıdırlar. Kişilerden herhangi birisi istemediği ve zevk almadığı/alamayacağı bir davranışa zorlanmamalıdır. Cinsellikte kişilerin, kendi isteklerini, nelerden haz aldıklarını ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilecekleri alanların oluşturulması önemlidir. Buna yanı sıra, cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olabilmektedir. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Bununla beraber Güvenli Cinsellik ve Onay başlıklı bilgi oturumuna bakabilir, cinsellik ve cinsel hazla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp