Blog

Mastürbasyon Deneyimleri Çeşitlidir

Mastürbasyon en genel tanımı ile cinsel zevk için kişinin kendini uyarması anlamına gelir. Mastürbasyonla ilgili günümüze kadar gelen farklı farklı görüşler bulunmaktadır. Bu görüşlerin bir kısmı mastürbasyonu zararlı veya yapılmaması gereken bir davranış olarak tanımlarken, bir diğer kısmı da mastürbasyonun herhangi olumsuz bir etkisi olmayan hatta bedeni tanımanın ve cinsel olarak nelerden zevk alındığını anlamaya yardımcı olan bir davranış olarak tanımlamaktadır.

Güncel araştırmalar mastürbasyonun herhangi bir zararının olmadığını göstermektedir. Nitekim, bilimsel verilere dayanmayan bazı inanışlar bir cinsel davranış olan mastürbasyon hakkında suçluluk veya utanç duyulmasına neden olabilir ve kişiler bu nedenle mastürbasyon yapmaktan kaçınabilir. Mastürbasyonun çok fazla güç kullanılmadığı veya çok fazla baskı uygulanmadığı sürece fiziksel herhangi bir zararı yoktur. Tüm cinsel davranışlarda olduğu gibi mastürbasyonda da cinsel davranışı deneyimleyemek ya da deneyimlememek kişinin seçimi olmalıdır. Mastürbasyonla ilgili suçluluk duygusu, mastürbasyonu “uygunsuz” veya “kirli” olarak görülmesi, kişinin manevi, kültürel veya dini değerlerine uymamaması gibi durumlarda kişiler kaygı hissedebilmektedir. Bu kaygıların kişiyi çok fazla etkilemesi, günlük yaşamında sorunlara yol açması durumunda bir uzmanla görüşülmesi önerilmektedir.

Mastürbasyon üzerine yapılan güncel ve bilimsel verilere dayanan kapsamlı cinsel sağlık araştırmaları gösteriyor ki kişiler mastürbasyonu cinselliğin doğal ve zararsız bir ifadesi olarak deneyimlemektedir. Mastürbasyon bedende herhangi bir fiziksel yaralanmaya veya zarara neden olmadan cinselliğin bir parçası olarak bir kişinin yaşamı boyunca deneyimleyeceği bir davranış olabilir. Ön yargılardan uzak mastürbasyon deneyimlerinin, regl dönemi sancılarını, prostat kanseri riskini, migreni ve stresi azaltabileceği bilimsel olarak gösterilirken; bununla beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve daha iyi uyumaya yardımcı olabilmesi dolayısıyla sağlığın korunmasında son derece önemli katkı sağlayabileceği görülmektedir. Ek olarak mastürbasyonun bedeni tanımanın ve cinsel olarak neyin iyi hissettirdiğini anlamanın bir yöntemi olabileceği gibi aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığa olumlu katkıları olduğu da bilinmektedir.

Mastürbasyonun kişiler üzerinde psikolojik olarak da olumlu katkıları bulunmaktadır. Bazıları için mastürbasyon; kendini sevmenin, bedenini tanımanın ve kendi başına keyifli zaman geçirmenin bir yöntemi olabilmektedir. Kişilerin kendi bedenleri ile zevk almayı öğrenmelerine ve kendileri için neyin zevkli olduğunu anlamaya yardımcı olduğu için mastürbasyonun özgüveni arttırdığı da söylenebilir. Mastürbasyon güvenli ve zevkli olmasının yanı sıra, kişilerin partnerli ilişkilenmelerde de keyif alacakları cinsel davranışlarını ayırt edebilmesine yardımcı olur. Mastürbasyonla ilgili partnerli ilişkilerde olumsuz etkiler ortaya çıkabileceği söylense de, aslında mastürbasyon birçok açıdan ilişkileri zenginleştirebilecek bir cinsel davranıştır.

Mastürbasyon kişiye özel bir alan olduğu için pek konuşulmasa bile, her cinsiyetten veya yaştan, cinsel deneyimlerinden bağımsız kişilerin mastürbasyon yapması yaygındır. Bazı insanlar sık sık – her gün, hatta günde bir kereden fazla – mastürbasyon yapar. Bazı insanlar haftada bir, birkaç haftada bir veya arada bir mastürbasyon yapar. Yani mastürbasyonlarla ilgili kişilerin rutinleri değişiklik gösterebilir. Hatta bazı insanlar asla mastürbasyon yapmaz ve bu da sorun değildir. Sık mastürbasyon yapan insanlar olabileceği gibi, hiç mastürbasyon yapmayan veya yapmak istemeyen insanlar da olabilir. Kişiler; kültürel, manevi ve dini görüşlerine bağlı nedenlerden veya istemedikleri için mastürbasyon yapmayabilirler. Bunların hepsi son derece doğaldır. Ancak hayatınızın diğer yönlerini etkilemeye başlayacak kadar çok veya çok sık mastürbasyon yaptığınızı fark ederseniz ve bundan endişeleniyorsanız, neler olup bittiği hakkında güvenilir bir uzmanla konuşmak iyi olabilir.

Mastürbasyonu deneyimlemenin doğru veya yanlış bir yöntemi yoktur. Kişiler kendilerini iyi hissettikleri, zevk aldıkları her davranışı mastürbasyona dahil edebilir. Mastürbasyon yaparken deneyimi kolaylaştırıcı veya daha zevkli hale getirebilecek uygun ürünlerin kullanılması ve hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özetle; cinsel deneyimlere ilişkin pek çok yanlış bilgi ve yargı vardır. Deneyimlemek istediğimiz davranışlarla ilgili doğru ve güvenilir bilgilere erişmek çok önemlidir. Cinsel deneyimler çeşit çeşittir. Herkes kendisini hazır hissettiği, kendine güvende ve iyi hissettiren deneyimleri yaşama hakkına sahiptir.

Belki İlgini Çekebilir:

 • Females and Masturbation

 • Mastürbasyon mastırı nasıl olunur? İlişkideyken yapmak, faydaları, zararları

 • Vajinayla Mastürbasyon Nasıl Yapılır: Tek Kişilik Eğlenceniz için 28 İpucu ve Püf Noktası

Vajinayla Mastürbasyon Nasıl Yapılır: Tek Kişilik Eğlenceniz için 28 İpucu ve Püf Noktası

KAYNAKLAR

 • Effects of sexual arousal on lymphocyte subset circulation and cytokine production in man

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15316239/

 • Aboul-Enein BH, et. al. (2016). Evidence for masturbation and prostate cancer risk: do we have a verdict?

DOI: 10.1016/j.sxmr.2016.02.006

 • Regnerus M, et al. (2017). Masturbation and partnered sex: Substitutes or complements?

DOI: 10.1007/s10508-017-0975-8

 • Rider JR, et al. (2016). Ejaculation frequency and risk of prostate cancer: Updated results with an additional decade of follow-up.

DOI: 10.1016/j.eururo.2016.03.027

 • Masturbation and orgasm as migraine headache treatment: Report of a case

http://neurologyasia.org/articles/neuroasia-2015-20(2)-185.pdf

 • Can Masturbatory Guilt Lead to Severe Psychopathology: A Case Series

DOI: 10.4103/0253-7176.150848

 • Clarke M. (1976). Masturbatory guilt and sexual dysfunction.

DOI: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/952635

 • Masturbation, Planned Parenthood

https://www.plannedparenthood.org/learn/sex-pleasure-and-sexual-dysfunction/masturbation

 • Anders SM, et al. (2009). Associations among physiological and subjective sexual response, sexual desire, and salivary steroid hormones in healthy premenopausal women.

DOI: 10.1111/j.1743-6109.2008.01123.x

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Benzer Yazılar