Soru :

Merhaba. 4 aydır hiv tedavisi gören pasig eşcinsel bir erkeğim. Partnerimle sadece kıyafetlerim varken sevişiyoruz. Eylül ayında testte negatif hiv (saptanamaz seviye sanırım) çıktı. Şuan aralık ayındayız. Korkudan cinsel ilişki yaşamıyoruz aylardır. Cinsel ilişkiye girerken sadece birleşme esnasında kondom kullanmak yeterli mi? Erekte haldeki meni partnerimin vücuduna değiyor sıkıntı olur mu? Partnerim ilişkinin başından sonuna kadar kondom mu takmalı yoksa sadece giriş esnasında taksa yeterli mi?

Cevap :

Merhaba,

HIV ile yaşayan kişiler düzenli tedaviye erişebildiklerinde, kullanılan tedavi yöntemleri sonucunda 1-6 ay içerisinde kandaki virüs baskılanarak “belirlenmeyen” (saptanamaz) seviyeye gelir. Senin de bahsettiğin, 4. Ayda saptanamayan seviyede olması da bu anlama gelmektedir. Bu durum, en temel haliyle; kandaki virüsün baskılanması anlamına gelmektedir. Kanda 6 ay süreyle baskılanan ve tespit edilemeyen/saptanamayan/belirlenemeyen HIV, korunmasız cinsel ilişkilerde dahi HIV’in aktarılmadığı anlamına gelmektedir. Bu durum Belirlenemeyen=Bulaşmayan (B=B) şeklinde de ifade edilmektedir. Dolayısıyla B=B seviyesinde olan HIV ile yaşayanlardan partnerlerine HIV aktarımı söz konusu olmamaktadır. Ancak yine de kişiler korunma yöntemlerini kullanmayı tercih edebilir. Çünkü HIV cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlardan sadece biridir.  HIV için kullanılan tedavi sadece HIV aktarımını önleyebilmektedir. Doğru kondom kullanımı ise ereksiyon başladığında takılmasını kapsamaktadır. Dilersen kondom ile detaylı bilgi için buradan ilgili bilgilendirme oturumuna bakabilirsin. Ek olarak, meni sıvısının vücuda teması ise HIV açısından bir aktarım yolu değildir. 

Son olarak, HIV ve AIDS bilgilendirme oturumunu da inceleyebilir, HIV ve AIDS konusunda destek alabilirsin. Websitemizde yer alan HIV ile ilgili blog yazıları da senin için faydalı olabilir. Bunlara ek olarak, istersen HIV ile yaşayanlardan doğrudan akran danışmanlığı almak için Pozitif Dayanışma’ya aşağıdaki e-posta adreslerinden ulaşabilirsin:

info@pozitifdayanisma.org

dayanisma@pozitidayanisma.org

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp