Soru :

Merhaba 58 gün önce çok kısa bir oral deneyimim oldu daha sonrasında böbrekte ağrı ateş vb şeyler yaşadım hastanede idrar tahlili verdim temiz çıktı Hıv den şüphelenip evde 2 tane test yaptım 57 günde negatif çıktı partnerimi arayıp sordum oda 1 ay önce kan bağışında bulunduğunu böyle bir şey olsa kendisinde tespit edileceğini söyledi sizce şüphelenmelimiyim gidip hastanede hıv testi yapmalımıyım

Cevap :

Merhaba,

Öncelikle HIV’in belirtileri 2 yıl ile 12 yıl arasında değişen bir sürede ortaya çıkabilmektedir. Yaşadığın belirtiler HIV’den kaynaklı olmayıp, bu belirtiler diğer birçok enfeksiyon veya sağlık sorunuyla da ilişkili olabilir. Bu nedenle, belirtilerinizin kesin olarak HIV ile ilişkili olup olmadığını belirlemek için sadece semptomlara dayanmak doğru olmayabilir. Ayrıca, evde yapılan testlerin güvenilirliği ve doğruluğu konusunda da şüpheler söz konusu olabilmektedir. 

HIV testini korunmasız cinsel ilişki üstünden 45 gün geçtikten sonra yapılması önerilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında yapılan 45. gün testleri HIV statüsünü öğrenmek açısından yeterli olmaktadır. Eğer şüphen devam ediyorsa hastane ya da laboratuvarda HIV testi yapman iyi olabilir. 

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp