Soru :

Merhaba genelevde korunmalı şekilde bir ilişki yaşadım ilişkiden sonra kadın kondomu çöpe attı acaba patladı mı diye korkup bende kontrol etmek için kondomu aldım içine su doldurup kontrol ettim evde su sızması olmadı ama korkum kondomu alırken üstündeki sıvı veya orada bulunan bir sıvı şeytan tırnağını kopartmıştım ordaki yarama temas ettiyse saniyelik bir bulaş olur mu veya kondomu çıkarırken penis ucuna değdiyse kondom saniyelik bulaş olur mu 23 gün sonra boğzlarım şişti çok acıyor korkuyorum

Cevap :

Merhaba,

Bahsettiğin durumda HIV aktarımı açısından herhangi bir durum söz konusu değildir. 

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir.

HIV sadece yüksek miktarda aktif virüs içeren kan veya belirli vücut sıvıları (meni, vajinal sıvılar, rektal sıvılar veya sütü gibi) kişinin kan dolaşımı ile etkileşime girdiğinde aktarılabilir. Bir kişinin HIV ile enfekte olabilmesi için kan dolaşımına giren sıvıda yeterince aktif virüs bulunması gerekir. HIV’in kan yolu ile aktarımı sadece enjektör paylaşımı, kontrolsüz kan ya da organ nakilleri ile olabilmektedir. 

Ayrıca, HIV’in belirtileri 2 yıl ile 12 yıl arasında değişen bir sürede ortaya çıkabilmektedir. Yaşadığın belirtiler HIV’den kaynaklı olmayıp, bu belirtiler diğer birçok enfeksiyon veya sağlık sorunuyla da ilişkili olabilir.

Buna benzer kaygılarımız genellikle HIV’e dair doğru ve güvenilir bilgiye erişim kısıtlı olduğu için yaşanmakta ve  güvenilir olmayan içerikler damgalamaya sebep olabilmektedir. HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin. Diğer enfeksiyonlarla ilgili bilgi için ise Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp