Soru :

Merhaba ben 3 Nisan’da beraber oldum ertes 76 kullandım ayın 8 de kanamam oldu. 8 Mayıs’ta adet oldum 17 Mayıs’ta birliktelik yaşayip Ella içtim zararı varmıdır hamile kalabilirmiyim

Cevap :

Merhaba,

Ertesi gün hapları acil gebeliği önleyici yöntemlerdendir ve düzenli kullanılmamalıdır. Tekrar kullanımda koruyuculuğu azalmakla birlikte sık kullanımının ciddi yan etkileri olabilir. Eğer ertesi gün hapını ard arda kullandıysan bir sağlık uzmanına kontrole gitmen iyi olacaktır. Gebelik şüphen devam ediyorsa bir gebelik testi yaptırman uygun olabilir. Gebelik testleri genellikle korunmasız cinsel ilişkiden 21 gün sonra veya regl gecikmesinden sonra yapılmaktadır. Ancak erişebileceğin bazı erken testler de mevcuttur. Bu konuda eczanelere başvurarak uygun testi talep edebilirsin.

Gebeliğin önlenmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kullanım açısından bedenine ve kullanım pratiğine uygun güvenli gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için ilgili Riskli ve/veya İstenmeyen Gebeliği Önleyici Yöntemler eğitim modülünü inceleyebilirsin. Sana en uygun yöntemi bir sağlık uzmanı ile birlikte belirleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp