Soru :

Merhaba. Geçen ay erkek arkadaşımla cinsel yakınlaşmamız oldu, ancak gerçek manada cinsel birliktelik olmadı. Düşük de olsa menide sperm olabildiği ihtimaline karşı ertesi gün hapı kullandım. Kullandığım gün boyunca çok halsizdim. Aradan 2 gün geçti ve adet kanaması gibi kanama görmeye başladım belkide ara kanamaydi. Bu bir kaç gün devam etti bitmeye yakınken tekrar kanama olmaya başladı. O süreçte normal regl dönemim de gelmişti. Totalde 12 gün süren bir kanama süreci yaşadım. Suan Kullandığım regl takvimine göre yeni adet dongum 9 gün gecikti. Uygulama kaydettiği belli bir düzende bu bildirimi bana gösteriyor. Ancak 12 gün süren kanama sebebiyle yeni adet tarihim ileri mi atmış oluyor. Normalde 23 25 gunde bir adet oluyorum , gecen ayki uzun kanamadan sonra o tarih aslinda yeni geliyor. Umarım beni bu konuda aydınlatırsıniz kafam çok karışık

Cevap :

Merhaba,

Ertesi gün hapları acil gebeliği önleyici yöntemlerdendir ve düzenli kullanılmamalıdır. Tekrar kullanımda koruyuculuğu azalmakla birlikte sık kullanımının ciddi yan etkileri olabilir. Ertesi gün hapını ard arda kullanmadığın için regldeki düzensizlikler bir süre sonra düzelebilir. Ancak bir sağlık uzmanının kontrol etmesi iyi olacaktır. 

Gebeliğin önlenmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kullanım açısından bedenine ve kullanım pratiğine uygun güvenli gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için ilgili Riskli ve/veya İstenmeyen Gebeliği Önleyici Yöntemler eğitim modülünü inceleyebilirsin. Sana en uygun yöntemi bir sağlık uzmanı ile birlikte belirleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp