Soru :

Merhaba ben biseksuelim ve en son yeni tanıştığım Bi adamla ilişkiye girdim fakat ondan suphelendim ve temastan 81 90 110 180 günler 4. Nesil hiv antijen/antikor testleri yaptırdım hepsi negatif. Fakat bu hiv virüsü escinsellerde yaygın ve partnerim escinseldi korunmasız aliciydim bu durum beni daha çok korkutuyor. Heterolarda ve escinsellerde pencere süresi aynı değil mi?

Cevap :

Merhaba,

HIV testi için şüpheli temastan 21 gün sonra yani, pencere dönemi bittikten sonra test yaptırabilirsin. Ancak farklı testlerde pencere dönemi ve test zamanı değişebilmektedir. Dördüncü nesil testler için genellikle temas sonrası 21. gün ve sonrası önerilmektedir. 

HIV testleri için belli bir süre bekleme gerekliliği “pencere dönemi” ile ilişkilidir. . Pencere dönemi cinsiyet kimliği ve cinsel yönelime göre farklılık göstermez. Pencere dönemi; olası HIV ile enfekte olma durumu ve  HIV testinin kesin sonuçlanabileceği durum arasında geçmesi gereken en kısa süreyi tanımlayan ifadedir. Bu süreçte enfekte olunan virüsün antikor üretmesi ve bu antikorların testlere yansıması gerekmektedir. Bu nedenle kanda antikor üretilmesi ve bunun testlere yansıtabilmesi için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu durum sadece 90. günde test yaptırılabilecek anlamından ziyade, belli süre sonrasında yapılan testlerin kesin sonuç verdiği anlamına gelmektedir. Yani sen de, testlerinin sonucuna güvenebilirsin. 

Ek olarak cinsel ilişkilerde herhangi bi enfeksiyonla enfekte olma durumu, kiminle cinsel ilişkiye girildiğinden ziyade hangi aktivitelerin yapıldığı ve hangi önlemlerin alındığı ile ilgili bir durumdur. Bu nedenle aslında heteroseksüel veya eşcinseller için farklı aktarım, test ve tanı süreçleri yoktur.

Dilersen HIV ve AIDS konusunda kapsamlı bilgi için bilgi oturumumuzu da buradan inceleyebilirsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp